Ve světě prázdna: 10 míst, které vylidnil strach z koronaviru
Panika a strach, jež se před pár týdny šířil světem s novým koronavirem, spolu s vládními nařízeními proměnily jindy zalidněná náměstí, parky i ulice v prázdné scenérie. V Japonsku tak nikdo nevoněl k sakurám a newyorské Times Square žilo jen reklamními poutači. Jak vypadala vylidněná města jindy plná davů?

Osamělý oltář
Mekka | Saúdská Arábie
Muslimové věří, že Ka’bu postavil na boží povel sám prorok Abrahám. Jde proto o nejposvátnější i nejnavštěvovanější místo islámu. Loni k němu v rámci poutě Hadždž dorazilo na 3,2 milionu věřících z celého světa, nyní však oltář zůstává osamocený.

Křižovatka světa
New York | USA
Skrz americké Times Square projde každý den na 330 tisíc lidí, v nejrušnějších obdobích však číslo stoupá ke 460 tisícům. Proslulé náměstí navíc pulzuje životem nejen díky chodcům, ale i nesčetným reklamním poutačům. Ne náhodou se mu přezdívá „křižovatka světa“.

Pro veřejnost zavřeno
Paříž | Francie
Nejnavštěvovanější zpoplatněný monument světa navštíví sedm milionů lidí ročně, z čehož tři čtvrtiny tvoří cizinci. Ikonická věž zdobí Paříž od roku 1889 a za tu dobu přivítala na 300 milionů obdivovatelů.

Jaro v pusté zemi
Tokio | Japonsko
Japonci milují kvetoucí sakury natolik, že mají přehledný rozpis období, kdy a kde stromy kvetou. Lze je tak navštěvovat po celé zemi a prodloužit si období radosti. Odhaduje se, že růžové kvítky každoročně obdivují dva miliony lidí.

Holubi místo turistů
Benátky | Itálie
Náměstí Svatého Marka ukrývá slavný Dóžecí palác, baziliku či zvonici nesoucí jméno téhož světce. Patří proto k nejvyhledávanějším místům v momentálně vylidněných Benátkách, kam obvykle zavítá přes 36 milionů turistů ročně.

Život bez aut
Wu-chan | Čína
Čína sice 25. března zmírnila drastická karanténní opatření v desetimilionové oblasti, kde celosvětová pandemie vypukla, ale na provozu se to zatím neprojevilo. I o den později zely obvykle ucpané silnice téměř prázdnotou.

Ticho před bouří
Nové Dillí | Indie
Celonárodním testem připravenosti na lockdown, prošlo i hlavní město nejlidnatější země světa. Úplné uzavření a zákaz vycházení trval v Novém Dillí od dvou hodin odpoledne do deváté večerní. Jindy chaotické ulice světové megapole zely nevídanou prázdnotou.

Do ulic jen s propoustkou
Moskva | Rusko
Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Rusku, přičemž nejzasaženější oblastí je Moskva. Do města byl proto povolen vjezd jen autům s moskevskou poznávací značkou, nebo se značkou moskevské oblasti. Na jinak rušném Rudém náměstí v Moskvě jsou v posledních dnech vidět hlavně hlídkující policisté.

Uspané centrum Evropy
Gent | Belgie
Belgie se uzavření dlouho bránila – dramaticky rostoucí křivka počtu nakažených ale donutila státní úřady k přijmutí zásadních opatření. Život v jedenáctimilionové Belgii se na počátku dubna takřka úplně zastavil – zakázána byla veškerá veřejná shromáždění a cestování a vycházky byly povolené jen v nejnutnějších případech.

Praha v časech koronaviru
Praha | Česko
Prázdný Karlův most, před staroměstským orlojem ani noha a kolem Pražského hradu pochodují maximálně vojáci. Kvůli zákazu volného pohybu osob se české hlavní město vylidnilo a připomínalo spíše město duchů.