V Japonsku zemřel nejstarší muž světa: Bylo mu 113 let a 5 měsíců

V neděli ráno ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě. Narodil se v roce, kdy Albert Einstein zveřejnil svou teorii relativity a byl starší než Titanik

21.01.2019 - Zuzana Rychlá



Masazo Nonaka se narodil v červenci 1905, tedy v roce, kdy Albert Einstein zveřejnil svou speciální teorii relativity. Doposud oficiálně nejstarší muž světa zemřel v neděli ráno ve svém domově ve městě Ašoro na severojaponském ostrově Hokkaidó. Loni v dubnu, kdy mu bylo 112 let, obdržel od Guinnessovy knihy rekordů certifikát potvrzující, že je nejstarším mužem planety.

Nejstarší ženě na světě bylo tou dobou zhruba o pět roků víc. Ale krátce poté, co Nonaka v červenci oslavil své 113. narozeniny, jeho 117letá krajanka Čijó Mijaková zemřela. Japonské úřady poté za její nástupkyni označily 115letou Kane Tanakaovou z prefektury Fukuoka. Pomyslné žezlo dlouhověkosti by po zemřelém Japonci měl převzít Němec Gustav Gerneth, který se narodil 15. října 1905.

TIP: Průměrná délka života rychle roste: V roce 2030 bude poprvé přes 90 let

Nonakova rodina je známá tím, že po generace provozuje na severu Japonska hotel s horkými prameny. Nonaka se narodil 25. července 1905 a postupně vystřídal své rodiče ve vedení hotelu, který nabízí hostům koupel v horkých pramenech. Více než stoleté zařízení nyní provozuje jeho vnučka.

Podle příbuzných byl nejstarší muž planety stále schopen pohybovat se na invalidním vozíku bez cizí pomoci. Každé ráno si po snídani přečetl noviny, bavilo ho v televizi sledovat zápasy sumó a samurajské filmy. Také se pravidelně koupal v horkých pramenech a kromě toho si potrpěl na sladké, zvlášť na dorty. Všech sedm svých sourozenců Nonaka přežil, stejně jako svou manželku a dvě ze svých pěti dětí.

Japonská dlouhověkost

Japonsko je v dlouhověkosti velmocí. Japonci patří i oficiálně uznaný titul nejstaršího muže všech dob. Džiroemon Kimura zemřel v červnu 2013 ve věku 116 let a 54 dnů. Ještě o třicet let starším byl (alespoň podle indonéských úřadů) Saparman Sodimejo, známý jako Mbah Gotho, který zemřel v roce 2017 ve věku 146 let. V jeho případě ale existují oprávněné pochyby o jeho skutečném datum narození - doklady, které mu byly vystavené v roce 2014, sice uvádějí datum 31. prosince 1870, datum narození ale bylo zapsáno hlavně na základě jeho tvrzení a vzpomínek. Historické doklady potvrzující datum jeho narození muž neměl.

  • Zdroj textu

    The theguardian, ČTK, Guinness World Records

  • Zdroj fotografií

    Guinness World Records


Další články v sekci