Swayambhunath Stúpa: Nepálské oči Buddhovi
Slavný Opičí chrám, připomínající lotosový květ uprostřed jezera, je jeden z nejvíce prehistorických a mystických ze všech svatých stúp v nepálském Káthmándú. Blýskavě zlatou věžičku, tyčící se na kopci, spatříte ze vzdálenosti několika mil...
Důkaz, který byl nalezen na kamenné desce prokazuje, že Opičí chrám je hlavní buddhistickou poutní destinací již od 5. století. Původ tohoto chrámu sahá do mnohem dřívějšího období, než vstoupil Buddhismus do údolí. Svazky mytologií o tomhle místě z 15. století Swayambhu Purana popisují neuvěřitelný lotus, zasažený tehdejším Buddhou, který vykvetl z jezera dříve pokrývající údolí Káthmándú. Lotus záhadně vyzařoval ostré, čiré světlo a tak se toto místo začalo nazývat Swayambhu – „samo stvořený“.
Chrám ve tvaru lotosového květu uprostřed jezera
Svatí, mudrcové a božstva cestovali uctívat světlo a jeho sílu osvícení. Během této doby, Bodhisatva Manjushri meditoval na svaté hoře v Wu Tai Shan a měl vidění o neskutečném Swayambhu světle. Manjushri chtěl uctít tento lotus, a tak se rozhodl letět na svém modrém lvovi přes Čínu a Tibet. Manjushri byl velice ohromen neuvěřitelným světlem a domníval se, že když vypustí vodu z jezera, údolí bude lépe přístupné poutníkům. Manjushri tedy uvolnil mečem přehrazení v horách. Všechna voda odtekla a tím vzniklo údolí, které se dnes nazývá Káthmándú. Lotus se poté přeměnil v kopec a neuvěřitelné světlo se stalo Swayambhunath.
Oči boha Šívy
Hinduisté a Buddhisté z centrálního a jižního Nepálu a Vajrayana Buddhisté z Tibetu navštěvují Opičí chrám, aby ho uctívali a konali zde bohoslužby. Každé ráno před úsvitem stovky poutníků vystoupají 365 schodů, které vedou až k opičímu chrámu. Ve spodní častí zahlédnete dva lvy hlídající vchod. Na samotném chrámu naleznete pár očí, které jsou na každé z jeho čtyřech stran. Z vrcholu obří stúpy Swayambhunath oči shlížejí dolů na samotné město, ale také na celé káthmándské údolí. O těchto očích se říká, že jsou to oči samotného Buddhy, symbolizují, že Bůh ochraňuje každého. Nos vypadá jako nepálský symbol číslice jedna, značící existenci jediné možnosti, jak dosáhnout osvícení buddhistickou cestou. Nad každým párem očí se nachází červená skvrna tzv. Tilaka, která také mimo jiné symbolizuje třetí oko boha Šívy. Lidé věří, že Buddhu nezajímají modlitby, které ho vychvalují, a právě proto nemá stúpa žádné uši.
TIP: Vydejte se na zájezd do Nepálu s českým, místním průvodcem a poznejte místní horské velikány, kulturu a pohostinné lidi.
Chrám a jeho okolí
Chrám je složen ze 13 vrstev (podobně jako včelí úl). Bílý dóm, který reprezentuje Zemi a horní část chrámu reprezentuje třináct stádii lidského života. Modlitební mlýnky s vrytou svatou buddhistickou mantrou „Mani Padme Hum“ přináší tomuhle místu život. Tisíce vlajek s buddhistickými modlitbami visí na chrámu. Na základech stojí sochy Dhyani Buddhas reprezentující pět základních kvalit buddhistických mouder. Místo je obklopené náboženskými stúpami, čímž jsou jednoduše alturistické!
Východní strana – strana opic
Kopec, který nabízí jedinečný pohled na celé Káthmándú, si vysloužil pojmenování „Opičí chrám“. Pokud se chystáte na návštěvu chrámu, pak nesmíte vynechat jeho východní stranu. Tato strana byla vystavěna v 17.století králem Pratap Malla a dnes je zcela zaplněna opicemi. Proto je důležité si dávat pozor na každý krok a hlavně své osobní věci. Kromě opic, zde také naleznete ohromnou kolekci malovaných soch Buddhy: basreliéfy a především kámen zobrazující narození Buddhy s matkou Maya Devi. Ohromný pohled! Věříte-li v astrologii, pak si zde můžete nechat udělat výklad od různých vykladačů osudů.
Součásti této strany chrámu je také známá, šest metrů vysoká postava Shakyamuni – nejstarší forma samotného Buddhy. Doporučuje se být v blízkosti této sochy kolem čtvrté hodiny odpolední. Důvodem jsou každodenní večerní modlitby, které probíhají za doprovodu enormního hluku trubek a chorálu.