Švédské Malmö: Zelené město budoucnosti

Žít v souladu s přírodou, aby si mohla těžce zkoušená planeta konečně oddechnout. Zní to utopisticky? Ne ve švédském Malmö, kde stojí celá ekologická čtvrť

20.05.2017 - redakce 100+1



Na místě bývalého přístavu v Malmö, třetím největším městě Švédska, probíhá dlouholetý experiment. Jeho součástí jsou obyčejné rodiny, které chodí do práce, do školy, vaří, perou a navštěvují prarodiče na venkově. Výsledkem jsou první domy, jejichž energetický provoz jinak nezatěžuje životní prostředí

Energie pod kontrolou

Peder Berne s manželkou a dvěma dětmi se do jednoho takového bytového domu nastěhovali v létě a se super moderním bytem se stále sžívají. 

„Prostřednictvím jediného displeje kontroluji spotřebu energie. Mohu tak v bytě jednoduše řídit, co bude kdy a jakým způsobem energii spotřebovávat,“ ukazuje Peder Berne, který také naprosto přesně ví, na kolik jej přijde například zvýšení teploty v ložnici o jeden stupeň. 

Jeho byt toho ale umí daleko víc. Inteligentní nasvícení dávkuje světlo podle denní doby, venkovního počasí nebo pohybu v místnosti. Online přehled o spotřebě energie dokáže výdaje významně snížit. Navíc všechny spotřebované energie pocházejí z lokálních zdrojů

Součástí života s nulovou uhlíkovou stopou je samozřejmě i elektromobil. Nejde přitom o milionářský rozmar – rodinným autem číslo jedna je malé autíčko pro cesty po okolí. „Více či méně zvládá uspokojit potřeby celé rodiny. Většina našich cest je krátkých. Navštěvujeme babičku a dědečka v Lundu, což je hned za Malmö, a pro tyto cesty je tohle auto ideální,“ pochvaluje si jeho majitel. 

Vzorek slaví úspěchy

Ve snech developerů si obyvatelé budou moci dokonce vybrat druh energie, který zrovna chtějí využívat. „V budoucnosti bude naprosto přirozené, že majitelé nemovitostí budou mít informaci o tom, jaký druh energie právě používají. A přirozeně si člověk bude vybírat dobrou energii na úkor té špatné,“ vysvětluje developer Per Rosen. 

Bydlení v přístavu je skutečným experimentem, který má teprve ukázat, jaký způsob bude nejvýhodnější. V revolučním domě proto využívají různé byty různé primární zdroje energií – několik jich využívá dálkové vytápění, jiné bioplyn a další jsou závislé jen na tepelných čerpadlech

„Vytyčené cíle pro tento blok byly splněny. Myslím tím, že se tu používají ze sta procent obnovitelné energetické zdroje, které navíc vznikají tady. Pokud mluvíme o celé čtvrti, je toho ještě dost před námi. V roce 2030 ale chceme, aby celé město mělo nulovou uhlíkovou stopu,“ hovoří o své vizi předseda plánovací komise Malmö Christer Larsson. 

To zní bláznivě: celé ekologické město. Jenže pokud to má někdo zvládnout, bude to právě švédské Malmö. Přístavní čtvrť je pod drobnohledem ekologů celého světa. Za posledních patnáct let také nasbírala jedno prestižní ocenění za druhým.

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií

    spfaust.wordpress.com


Další články v sekci