Supermasivní černá díra v Mléčné dráze pohltila před 9 miliardami let svou menší kolegyni

Pozorování rotace supermasivní černé díry v srdci Mléčné dráhy prozrazují, že Sgr A* před devíti miliardami let splynula s menší supermasivní černou dírou z dávné galaxie.

16.09.2024 - Stanislav Mihulka



Původ a evoluce supermasivních černých děr, které přitom pozorujeme ve vesmíru všude kolem nás, zůstává jedním z největších tajemství vesmíru dnešní doby. Odborníci Nevadského centra pro astrofyziku nedávno přinesli důkazy, které potvrzují dřívější podezření, podle nichž supermasivní černé díry rostou díky kanibalismu.

Vědci se již delší dobu domnívají, že při splývání galaxií či podobných příležitostech dochází často k tomu, že splývají i přítomné supermasivní černé díry. Výsledkem takové události je pak větší supermasivní černá díra, jejíž hmotnost je o něco málo menší než součet hmotností původních černých děr.

Splynutí zažila i Mléčná dráha

Astrofyzikové Yihan Wang a Bing Zhang zjistili, že zmíněný scénář není neznámý ani supermasivní černé díře Sgr A* v centru Mléčné dráhy. Jejich výzkum navazuje na nedávná převratná pozorování virtuálním Teleskopem horizontu událostí (EHT), který využívá výkonu propojených soustav radioteleskopů na různých místech zemského povrchu. Výsledky výzkumu Wanga a Zhanga publikoval vědecký časopis Nature Astronomy.

Badatelé studovali zvláštně rychlou rotaci supermasivní černé díry Sgr A*, která navíc zvláštním způsobem rotuje vůči Mléčné dráze. S využitím sofistikovaných simulací prokázali, že zmíněné podivné vlastnosti rotace supermasivní černé díry lze nejlépe vysvětlit dávným splynutím s menší supermasivní černou dírou.

Astrofyzikové dospěli k závěru, že ke splynutí supermasivních černých děr došlo zhruba před devíti miliardami let, když Mléčná dráha splynula s menší galaxií označovanou jako Gaia-Enceladus. Z počítačových simulací vyplynulo, že tehdy se srazily supermasivní černé díry, jejichž poměr hmotností byl asi 4:1. Podle Zhanga tato událost přináší důkazy pro teorii hierarchického slučování černých děr, umožňuje ale také nahlédnout do dynamické historie naší Galaxie.


Další články v sekci