Stavba s puncem orientu: Minaret v lednicko-valtickém areálu




Exoticky vyhlížející stavba zachycená na fotografi není ničím jiným než slavným minaretem, který vyrostl na počátku 19. století v lednicko-valtickém areálu.

Zámek Lednice původně patřil rodu Sirotků. Jeho páni ale více než péči o majetek holdovali alkoholu, karbanu a prodejným ženštinám. Nakonec přišli o vše. Lichtenštejnové tak honosné sídlo získali levně. Brzy z Lednice i jejího nejbližšího okolí udělali unikát. Zámek svou současnou podobu ve stylu anglické gotiky získal během rekonstrukce v 19. století. Panstvo žijící na zámku Lednice si jednoduše potrpělo na všechno historické.

Šedesátimetrový kolos

Mecenáš umění Alois Josef I. chtěl prý původně v Lednicko–valtickém areálu vybudovat kostel. Nemohl se ale dohodnout s poddanými, kde stánek páně postavit. Brzy mu ze všech těch tahanic došla trpělivost a výsledkem celého sporu je škodolibá knížecí pomsta: islámský symbol uprostřed křesťanské země! Existují spekulace, že bylo v plánu postavit celou mešitu, čehož se místní nedočkali jenom proto, že pohyblivé písky v podloží nedovolily projekt uskutečnit.

Podle dochovaných záznamů navrhl rozhlednu v islámském stylu architekt Josef Hardtmuth. Vybudovat šedesát metrů vysokou stavbu stálo téměř milion zlatých! Pracovali tu zkušení arabští umělci a vzhledem k nezvyklému tvaru bylo třeba vybudovat speciální lešení. Dělníci se neznámé konstrukce báli a odmítali na ni vstoupit. Jejich obavy rozehnal až císařský kaprál, který na koni vyjel k vrcholu, aniž by se jediná část lešení pohnula. Dnes na vyhlídkovou plošinu vede tři sta dva schodů a lze z ní spatřit i vrcholek věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni.

  • Zdroj textu

    Otazníky historie

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci