Starobylé Kutaisi: Vstupní brána do Gruzie
Gruzie, zakavkazský stát s necelými čtyřmi miliony obyvatel, nabízí liduprázdné hory, křesťanské památky zasazené do překrásných přírodních scenerií i bizarní pozůstatky sovětské éry. Jako pomyslná vstupní brána do Gruzie slouží desetitisícům cestovatelů ročně město Kutaisi.
Kutaisi
Kutaisi je se sto čtyřiceti tisíci obyvateli druhé největší město v Gruzii. Ačkoliv se to nezdá, je to také jedno z nejdéle osídlených míst na světě s historií sahající až k 6. stol. př. n. l. Jedním z největších lákadel Kutaisi je katedrála Bagrati. Katedrála byla postavena v 11. století králem Bagratem III. Avšak kvůli nešetrné rekonstrukci z roku 2012 byla vyškrtnuta ze Seznamu světového dědictví UNESCO. Další zajímavostí je novodobá fontána Colchis. Svým názvem odkazuje na Kolchidu, řecké označení pro oblast západní Gruzie. Ta byla mimo jiné cílem výpravy pro Zlaté rouno. Milovníci adrenalinu se můžou svézt stařičkou lanovkou k zábavnímu parku Besik Gabashvili s neméně starými atrakcemi.
Kláštery Gelati a Mocameta
Čtyři kilometry severovýchodně od Kutaisi se nachází klášter Gelati. Tento komplex budov pochází z 12. století a býval náboženským i intelektuálním centrem země. V klášteru se dochovalo mnoho nástěnných fresek a rukopisů. O další dva kilometry dále najdete klášter Mocameta. Tento pitoreskní klášter z 8. století se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Ckalcitela.
Urbex v Cchaltubo
Ccahaltubo bývalo za Sovětského svazu vyhlášeným lázeňským městem. Od té doby její sláva povadla. To však nahrává milovníkům urbexu. V ní a v jejím okolí se nachází množství opuštěných budov. Nejslavnější jsou ikonické Lázně č. 5. Dále můžete zavítat do Sanatoria Medea nebo Metalurgist. Avšak pozor na toulavé psy, kterých je tu požehnaně a vstup do daných objektů je na vlastní nebezpečí. Každý rok jsou budovy více a více zchátralé.
Kaňony a Prometheova jeskyně
Region Imeretie přímo vybízí k výletům. Z Kutaisi můžete vyrazit na řadu míst. Začít lze v malebném kaňonu Martvili na řece Abaša. Můžete se procházet podél břehu, obdivovat skály i malé vodopády. Také se po něm dá podniknout asi tři sta metrů dlouhá vyjížďka loďkou plná překrásných výhledů. Z Martvili můžete pokračovat k Okace, dalšímu kaňonu. Ten není nic pro slabší povahy trpící závratěmi. Během 2,5 kilometrů dlouhé túry zdoláte asi 900 schodů a naskytne se vám pohled do 100 metrů hlubokého údolí. Výlet můžete zakončit v Prometheově jeskyni. Jedná se o největší jeskyni v Gruzii. Od svého objevu v roce 1984 se rychle stala velkým turistickým lákadlem. Jméno jeskyně odkazuje na řecký mýtus o Prometheovi, který byl přikován ke skále právě na Kavkazu jako trest za to, že lidem vyzradil oheň, tajemství Bohů.
Gori a další výlety
Nedaleko Kutaisi se nachází železniční stanice Rioni, která nabízí více spojů než nádraží v Kutaisi. Můžete z ní podniknout výlety do vzdálenějšího okolí. Během dvouapůlhodinové jízdy do Gori vlakem čínské výroby s rozložením sedaček 3+2 se vám naskýtají krásné výhledy po okolí. V tomto čtyřicetitisícovém městečku nedaleko Tbilisi najdete jednak pevnost z 13. století tyčící se nad městem, ale především Muzeum J. V. Stalina. Gori je totiž Stalinovo rodiště. Jeho původní jméno Džugašvili gruzínský původ nezapře. Ať už jste jeho fanoušky nebo odpůrci, návštěvu tohoto bizarního muzea byste si neměli nechat ujít. Když na pokladně požádáte, provedou vás i jeho rodným domem a železničním vagónem.
Půlhodiny autem od Gori se rozkládá Uplisciche. Toto skalní město bylo založeno v 6. století př. n. l., postupně se rozrostlo a stalo se významnou zastávkou karavan na hedvábné stezce. V době své největší slávy bylo domovem až 5000 obyvatel. Dlouho odolávalo pokusům o dobytí. Uspěl až mongolský chán Ögedej v 13. století. Od této doby zůstává opuštěné.
Z Kutaisi se také můžete vydat na západ k moři do Batumi, do lázeňského Bordžomi nebo do hlavního města Tbilisi. Pokud chcete poznat to nejzajímavější z Gruzie a nahlédnout i do neméně zajímavé sousední Arménie, zkuste třeba tento poznávací zájezd do Gruzie od CK Mundo.