Smutní vítězové Darwinových cen za nejhloupější smrt v roce 2019
O mrtvých jen dobře, praví přísloví. Organizátoři soutěže, v níž se uděluje Darwinova cena za nejhloupější smrt, si však se zmíněným rčením hlavu nelámou. Přinášíme pětici nejzajímavějších příběhů, které hlasující zaujaly v uplynulém roce
Mrtví muži své příběhy nevyprávějí, s jistotou se tak již nedozvíme, zda inspirací pro čin dvojice Texasanů byla americká road movie The Blues Brothers, kde Jake Blues s bratrem Elwoodem přeskočí v policejním autě otevřený most. V každém případě to, co funguje na filmovém plátně, ne vždy funguje i v tom reálném.
Na vlastní kůži si to ověřil třiadvacetiletý Alejandro Cazares a jeho o devět let starší kumpán Roberto Alejandro Moreno, kteří se ve dvě hodiny ráno pokusili přeskočit zvedací most Black Bayou u jezera Charles v Louisianě. Podle svědků incidentu nazvedl spolujezdec závoru zabraňující vjezdu aut na již zvednutý most. Poté opět nastoupil do vozu, který se velkou rychlostí rozjel ke skoku. Most Black Bayou není celý zvedací, část pohyblivé mostovky se odsouvá do strany a část se zvedá - a tu měli muži patrně za skokánek. Chevrolet Cruze z roku 2016 ale na druhou stranu nedoskočil a s oběma muži se zřítil do vod jezera. Oba amatérské kaskadéry později mrtvé vylovili místní policisté.
Lapen ve vlastní pasti
Pětašedesátiletý Ronald Cyr z městečka Van Buren ležícího na kandasko-americké hranici si opakovaně stěžoval na útoky zlodějů. Zjištění místních strážců zákona nicméně jeho tvrzení nikdy nepotvrdilo. Ronald se proto rozhodl, že svůj dům zabezpečí proti lapkům svépomocí. Sestrojil a nainstaloval v něm několik nástražných zařízení, čítajících i výbušniny a střelné zbraně.
Když pak na Den díkůvzdání vstoupil do svého domu, jedna z jeho pastí sklapla. Ke smůle Ronalda Cyra byla sestrojena skutečně precizně a výstřel, který spustilo otevření vstupních dveří byl pro Ronalda smrtelný. Těžce zraněný Američan si ještě stihl zavolat z posledních sil telefonem pomoc a uvedl, že utrpěl střelné zranění. Do jeho domova přijeli policisté i záchranáři, pomoci se mu už ale nedalo.
Pyrotechnik amatér
Instrukce, jak postupovat při nálezu výbušniny jsou všeobecně známé – nesahat, nepřenášet a ani jinak s ní nemanipulovat. Místo je vhodné označit a přivolat policejní složky. Devětapadesátiletý Brent z Utahu ale zřejmě četl jiné manuály, takže když vloni v květnu objevil na svém ranči blíže neupřesněnou výbušninu, odnesl ji na louku a poté do ní vystřelil ze své brokovnice.
Ani vzdálenost necelých 40 metrů jej ale neuchránila. Výbuch, který následoval po zásahu z brokovnice, vymrštil smrtící šrapnel a ten zasáhl nebohého rančera do hlavy. Svéráznému pyrotechnikovi už nepomohli ani přivolaní lékaři a šedesáté narozeniny tak Brent již nikdy neoslaví.
Lovce nosorožců zabil slon a sežrali ho lvi
Na počátku dubna se na strážce Krugerova národního parku obrátili rozrušení občané s žádostí o pomoc při pátrání po jejich příbuzném, kterého měl v okolí Krokodýlího mostu usmrtit slon. Z dalších informací vyplynulo, že muž do parku vyrazil společně se čtveřicí kompliců na nelegální lov nosorožců - údajně ve snaze získat ceněnou rohovinu. Návštěva pytláků se ale změnila v horor poté, co jejich skupinu překvapil slon a jednoho z lovců smrtelně zranil. Podaření komplicové vzali nohy na ramena a o incidentu informovali příbuzné oběti.
Pátrací akce strážců Národního parku později skutečně objevila ostatky muže – přesněji lidskou lebku a kalhoty. Stopy na místě nálezu naznačily, že mrtvého muže sežrali lvi. Výkonný ředitel parku Glenn Phillips vyjádřil politování nad úmrtním muže, zdůraznil ale, že incident je dokladem a zároveň i varováním před nelegálním vstupem do parku. Dodejme, že svému osudu neunikla ani čtveřice kompliců oběti, které si převzala policie a čeká je zasloužený trest.
Tvrdohlavý pilot
Všechno, co o dvaapadesátiletém Patrikovi víme je, že byl zkušeným pilotem – nalétáno měl přes 11 tisíc hodin a občas vypomáhal jako letový instruktor. Víme také, že si uměl stát za svým rozhodnutím, což ale bohužel není vždy ten nejlepší přístup. Během prvních dvou startů v jeho novém letounu mu do kokpitu pronikalo palivo. Obrátil se proto na letištního mechanika s tím, že palivový systém zkontroloval, ale příčinu problému se mu odhalit nepodařilo. Mechanik pojal podezření, že příčinou by mohla být závada v odvětrávání palivového sytému a důrazně pilotovi doporučil, aby až do vyřešení problému s letounem nelétal. Patrik ale přesto vzlétl – naposled.
Když odstartoval z mezinárodního letiště Missoula, stačil se ještě obrátit ve snaze vrátit se zpět na letiště. Podle zprávy NTBS (Organizace bezpečnosti přepravy) byl pilot zřejmě rozptýlen palivem pronikajícím do jeho kokpitu a nedokázal udržet dostatečnou rychlost letu. Letoun i jeho pilot skončili po nárazu do země v plamenech.