Sedm zařízení od Samsungu, která se nesmazatelně zapsala do historie
Pohled do minulosti Samsungu odhalil produkty, na které už mnozí zapomněli. Ve své době se jednalo o vlaštovky s novými technologiemi, na které sice nástupci často nenavázali, i tak se ale zařízení nesmazatelně zapsala do mobilní historie.
Pátrání po prvním telefonu na zápěstí nás vrátí až do mobilního pravěku v roce 1999. Přesně před 20 lety Samsung představil SPH-WP10, první telefon na světě zabudovaný do hodinek. Zařízení se inspirovalo sci-fi filmy, a ve své době skutečně vypadalo jako z jiné galaxie. Ultrakompaktní telefon na zápěstí vážil i s baterií pouhých 50 gramů, rozměry těla byly 67 × 58 × 20 mm. Jedinou vadou na kráse tak byla z boku vyčnívající anténa.
Hodinky měly zeleně podsvícený černobílý displej, mikrofon, reproduktor a několik tlačítek. Široké tlačítko pod displejem sloužilo pro výběr znaků zobrazených na displeji, hodinkám totiž chyběl vlastní číselník i klávesnice. V pohotovostním režimu vydržely hodinky 60 hodin, příp. na jedno nabití zvládly až 90 minut hovoru. A čekat jste od nich mohli základní funkce jako v běžném telefonu, např. hlasové vytáčení, seznam kontaktů či vibrační upozornění na příchozí hovory. Telefon se svého nástupce nedočkal, protože evidentně výrazně předběhl dobu.
Hranaté samootevírací véčko Serene
Véčka byla v minulosti velmi populární telefonní konstrukcí, po nástupců smartphonů s dotykovými displeji však z trhu téměř zcela vymizela. Ale to, co Samsung představil v květnu 2006, dosud nemělo obdoby. Výrobce se spojil s designovým studiem Bang & Olufsen, což dalo vzniknout hranatému véčku s kruhovou klávesnicí, které se po drobném zatlačení na hranu samo otevřelo. Motorek véčku pomáhal i při zavírání.
Véčko šlo proti všem dosavadním trendům, takže jste je museli držet displejem dolů a klávesnici měli v horním rozevřeném dílu. Designéři si dali záležet i na nabíječce, která vypadala spíše jako synchronizační kolébka. Véčko hrálo zejména na exkluzivní design, uvnitř se jednalo o vcelku běžný telefon s TFT displejem a VGA fotoaparátem, který podporoval Bluetooth a mobilní data přes GPRS. Punc výjimečnosti dokládala i koncová cena. Před 13 lety, kdy šlo véčko na trh, startovalo na metě 32 tisíc Kč.
První mobil s podporou LTE běžel na Windows XP
Počátky technologie 4G u Samsungů můžete najít již v roce 2007, kdy se do prodeje dostal Samsung SPH-9000. Zařízení, tehdy označované jako PDA, bylo sice dostupné pouze v Jižní Koreji, ovšem před dvanácti lety vypadalo jako mobil z budoucnosti. Trojdílný hybrid telefonu a ultramobilního počítače nabídl pětipalcový displej s rozlišením 854 × 480 pixelů, na zbylých dvou dílech se nacházela plnohodnotná 65tlačítková QWERTY klávesnice, kterou jste při přenášení přeložili v půli a přiklopili k displeji.
V zavřeném stavu tak SPH-9000 nezabíral mnoho místa, na stole zase vypadal jako klávesnice s přídavným displejem. O chod zařízení se staral operační systém Windows XP. Výkon poskytl 1GHz procesor, 30GB disk byl určen k ukládání všech potřebných souborů. Telefon se dokázal připojit k sítím WiMAX (LTE), 1,3Mpx kamerka u displeje mohla být použita pro videovolání, přes sítě 3G bylo možné také přehrávat hudbu a videa z internetu. PDA jste mohli dovybavit 2 980 nebo 7 200mAh baterií, celek však vážil přes půl kila. Zařízení v době uvedení do prodeje stálo 2 tisíce dolarů (cca 45 tisíc Kč).
Projektor zabudovaný v mobilu
Psal se rok 2012 a Samsung uvedl v ČR do prodeje Galaxy Beam – smartphone s integrovaným projektorem. Jednalo se o vůbec první smartphone s projektorem v ČR, dřívější pokusy totiž vždy skončily v Asii a do Evropy se ani po čase nedostaly. Smartphone nabídl dvoujádrový procesor, 768MB operační paměť, 2 000mAh baterii (navíc i druhou záložní se samostatnou nabíječkou), a běžel na Androidu 2.3 Gingerbread.
Mimo netradiční žluté barevné varianty byl nejzajímavější vlastností 15lumenový projektor umístěný na horní hraně. Ten projektoval obraz na plátno či na běžnou stěnu v rozlišení 640 × 360 pix. Úhlopříčka projektovaného obrazu u telefonu dosáhla až na dva metry, přičemž obraz šel stále velmi dobře ručně doostřit. Stačilo tedy zatáhnout žaluzie, šikovně telefon podložit (nebo jej umístit do projekčního stojánku), otevřít si colu, připravit popcorn, a pustit se do sledování filmů. Samsung pro projektor připravil několik promítacích režimů, mimo filmů jste mohli promítat fotografie, prezentace či jakoukoliv součást uživatelského rozhraní, do projektovaného obrazu šlo i ručně dokreslovat tvary či dopisovat texty. Projektor dále sloužil jako vysoce zářivá svítilna.
Galaxy Camera
Mobilní divize Samsungu v roce 2012 na trh ještě vpustila zařízení na pomezí fotoaparátu a smartphonu. Jednalo se o první vlaštovku hybridních zařízení, která měla nabídnout plnohodnotný fotoaparát s optickým zoomem v kombinaci se smartphonovým operačním systémem Android. Fotoaparát Galaxy Camera v hardwarové výbavě dokonce dostal i GSM modul, který byl využíván pro přístup k mobilnímu internetu. Z Galaxy Camery však nešlo zavolat jako s klasickým smartphonem.
Chytrý fotoaparát dostal do výbavy 21Mpx snímač s 21× optickým zoomem, uvnitř běžel operační systém Android 4.1.1 s nadstavbou TouchWiz. S dvouletým odstupem Samsung oznámil nástupce, Galaxy Cameru 2, která přišla o GSM modul, dostala však NFC, větší baterii a výkonnější čtyřjádrový čipset. Posledním zástupcem foťáků od Samsungu s Androidem byla bezzrcadlovka Galaxy NX. Další nástupci se v prodeji již neobjevili.
Galaxy S4 Zoom
V roce 2013 Samsung fotoaparát a smartphone slepil v jeden celek. Vzniklo tak zařízení konceptu „Z jedné strany telefon, z druhé fotoaparát“, které nabídlo 16Mpx snímač s 10× optickým přiblížením. Telefon vycházel z rodiny Galaxy S4, nabídl Super AMOLED displej a dvoujádrový procesor, samotný fotoaparát na zadní straně však poměrně výrazně vystupoval z těla telefonu. Galaxy S4 Zoom dostal Android 4.2.2 Jelly Bean a mimo focení jste jej mohli používat jako běžný smartphone, ochuzeni jste tedy nebyli ani o běžné telefonní hovory.
Samsung o rok později na trh uvedl nástupce Galaxy K Zoom, který funkčně a vzhledově primárně vycházel z modelu Galaxy S5. Fotoaparát povýšil na rozlišení 20 Mpx a zůstal u desetinásobného přiblížení, smartphone dostal výkonnější čipset, a dočkali jsme se i větší kapacity baterie. Postupné směřování mobilního trhu k co nejtenčím telefonům však smartphony s velkou optikou na zádech jednoznačně postavilo mimo hru.
Galaxy View
Kde naopak velikost nikdy až tak velkou roli nehrála, je segment tabletů. I když v případě Galaxy View z roku 2015 můžeme spíše mluvit o gigantickém přenosném displeji. Tablet nabídl 18,4“ TFT displej s Full HD rozlišením, a protože byl na přenášení obrovský, dostal na záda stojánek s úchytem pro snadné přenášení v domácnosti.
Tablet šel ve stojánku zapřít s nižším sklonem (např. pro psaní textů na dotykové klávesnici) i s vyšším, což byla pozice určená pro konzumování obsahu. Do plastového těla Samsung zabudoval dva 4W reproduktory, které jste mohli využít při poslechu hudby, sledování videí nebo při hraní her. Z displeje smartphonu se navíc mohl stát gamepad, zatímco samotné hry vám běžely na Galaxy View. Mezi další využití patřila např. domácí virtuální nástěnka nebo sledování výukových videí o vaření. V prostředí běžel operační systém Android Lollipop s nadstavbou TouchWiz. Z dnešního úhlu pohledu se jednalo o vzdáleného předchůdce novodobých chytrých displejů.
Od hromadného nástupu smartphonů před 10 lety z trhu postupně zmizela zařízení jiných konstrukcí a také experimenty výrobců. Byla to ale právě tato „raná doba mobilní“, která na trh přinesla spoustu zajímavých a netradičních řešení. Výrobci se nebáli vymýšlet nové věci, a to byl i případ Samsungu. Ten již v roce 1999 viděl potenciál v telefonu na zápěstí, jenže v té době byly výrobní a technologické možnosti úplně jinde, než jsou dnes…