Sběratelské kousky za pořádný balík: 5 nejdražších hraček
Hračky nemusejí sloužit pouze k zábavě a ukrácení dlouhé chvíle – v mnoha případech jde o sběratelské poklady s pestrou historií nebo extrémně drahé doplňky, za něž byste si pořídili i dům či několik aut
Model Lamborghini Aventador z dílny německého inženýra Roberta Gulpena představuje vzácný příklad zmenšeniny, která je dražší než originál. Zatímco skutečné auto si můžete koupit za necelých deset milionů korun, model v poměru 1 : 8 stojí 104 milionů. Sestává totiž z platiny, uhlíkových vláken či zlata a opomenout nelze ani diamantové vykládání volantu, sedadel i reflektorů. Výroba jednoho kusu trvala neuvěřitelných 500 hodin, a není tedy divu, že je autíčko v porovnání se svým „dospělým vzorem“ víc než desetkrát dražší.
Ručně vyrobený Astolat Dollhouse Castle váží 360 kg, na výšku měří 2,7 m a ukrývá 29 místností. Sám o sobě je hrad pro panenky architektonickým miniskvostem, vnitřní vybavení však jeho hodnotu dál zvyšuje: Ať už se jedná o funkční krby, či 10 tisíc ručně dělaných miniatur, včetně originálních uměleckých děl, zlatých lustrů, nábytku, soch nebo nejmenšího výtisku bible na světě. Jedinečná „stavba“ patří od roku 1996 sběratelce Lois Freemanové, která její vybavení neustále obměňuje. Pro charitativní účely ji také zapůjčuje na různé výstavy – naposled mohla veřejnost hrad obdivovat v roce 2015.
Robotický L’Oiseleur neboli „ptáčník“ měří na výšku 1,2 m a vznikl z 2 340 pozlacených či ocelových částí. Figuríně v renesančním oděvu nechybí meč nebo píšťala a společnost jí dělají také dva ptáčci, každý z 62 součástek. Mechanismus se natahuje zlatým klíčkem, a jakmile „obživne“, začne se z jeho útrob linout skladba La Marche des Rois od Georgese Bizeta: Ptáčník při ní „fouká“ na flétnu, pohybuje prsty a rozhlíží se po okolí, zatímco ptáčci otevírají do rytmu zobáčky a mávají křídly.
Nejdražší fotbalový míč světa vytvořilo klenotnictví Shimansky na oslavu šampionátu, jenž se v roce 2010 konal v Jihoafrické republice. Návrh vznikal tři měsíce, přičemž výsledek váží 2,2 kg a tvoří ho 6 620 čirých diamantů, které kontrastují s 2 640 tmavými. Celkem má balon 3 500 karátů, kopat se do něj tedy příliš nedoporučuje. Společnost vyrobila i několik replik, kde extrémně drahé kameny nahradil křišťál: Nejprve byly vystavovány v pobočkách klenotnictví, načež putovaly do dražby a výtěžek posloužil charitativním účelům.
Eloise je jedna ze série pěti buclatých panenek od návrhářky Madame Alexander. Všech pět „sester“ je oblečeno do šatů od Christiana Diora či Oscara de la Renty, jejich doplňky pocházejí z dílny Kathrine Baumannové a šperky tvoří krystaly Swarovski. Eloise má na krku devítikarátový diamantový náhrdelník a mimo jiné ji provází také roztomilý pes. Na rozdíl od většinové konkurence panenek jsou slečny od Madame Alexander plnoštíhlé – svou buclatost však nosí hrdě a halí ji do okázalého luxusu.