S hlavou v oblacích: Vítězové architektonické soutěže mrakodrapů budoucnosti
Buď můžeme stavět běžné mrakodrapy, které pouze splní svůj základní účel. Nebo si také můžeme již nyní vysnít bydlení, jaké bude možná skutečně vznikat za pár desítek let. Tradiční soutěž letos ovládli Číňané
autoři: Ahmad Hafez, Hamzeh Al-Thweib | třetí místo
Mrakodrapy podobné stromům by měly podle skupiny německých inženýrů vyrůst v povodí Amazonky. Nabídly by nejen ubytování lidem, ale hlavně by posloužily řadě živočišných druhů coby útočiště nebo třeba jako rezervoáry vody. (zdroj: Skyscraper Competition)
Pro čistší oceán
autoři: Dennis Byun, Harry Tse, Sunjoo Lee | druhé místo
Mrakodrap budoucnosti navrhli autoři tak, aby pomohl s čištěním oceánů. V jeho podvodní základně se ukrývá obrovský filtr, zachytává částečky plastů a přetváří je na stavební materiál, z nějž pak vyrůstá samotná budova. Kolos navíc není ukotvený, ale spočívá na umělém ostrově, takže se může přesouvat. Věž by měla být zcela stabilní: Část pod hladinou je stejně masivní jako ta nad ní. (zdroj: Skyscraper Competition)
Metropole nomádů
autoři: Čchu-feng Wu, Čchang Lu, Po-č’ Čeng, Tuo Wang, Šu-siao Čang | vítěz soutěže
Většina světové populace žije v přímořských oblastech, do roku 2 100 se však globální pobřeží zmenší o 1,9 milionu kilometrů čtverečních. Tým čínských inženýrů proto vidí budoucnost v obytných domech, které by dokázaly odolávat záplavám a v případě nutnosti by se daly přesunout do bezpečnější oblasti. Stačilo by tak zapustit nové pylony a modulární bloky bytů do nich prostě zasunout. (zdroj: Skyscraper Competition)
Futuristicky vyhlížející věže jsou navrženy pro boj s rozšiřováním mongolské pouště. Díky tzv. Lavalovým dýzám, které jinak nacházejí uplatnění ve vyústění tryskových motorů, mohou zesilovat proudění větru a pomocí získané energie pak vysévat rostliny až do okruhu jednoho kilometru. (zdroj: Skyscraper Competition)
Mrakodrapy znovuzrození
autoři: Liou Š’-ťia, Liou Ťie-jao, Tou Chan | čestná zmínka
Předpokládá se, že do roku 2050 by kvůli kyselé vodě mohlo z oceánů zmizet až padesát procent korálů. Mrakodrapy znovuzrození je sice nedokážou nahradit, ale mají přispět k jejich opětovnému ozdravení. Jedná se o ekologické struktury podporující biodiverzitu, jež zároveň pomáhají vodu zbavovat oxidu uhličitého. (zdroj: Skyscraper Competition)
Čínští architekti se zaměřili i na nevyužitý prostor kolem výškových budov. Navrhují mezi nimi vztyčit platformy, které by mrakodrapy nejen spojovaly, ale zároveň by nabídly relaxační a obytné zóny, a ulevily tak zástavbě na zemi. (zdroj: Skyscraper Competition)
Vyhrát a postavit
Soutěž Skyscraper Competition pořádá magazín eVolo již od roku 2006. Od té doby si vydobyla prestižní pověst, a do letošního ročníku přihlásily týmy inženýrů hned 309 projektů. Více se o soutěžících dozvíte na evolo.us.
Při stavbě mrakodrapu nejde jen o to, aby budova nespadla, neméně důležitý je i způsob jak se do ní budou dostávat lidé. Financial Times sestavil tuto skvělou infografiku, která ukazuje, jak...