Rjokan: Oáza klidu v rušném Japonsku

Již po staletí jsou japonské horké prameny onsen ukrývající se za zdmi tradičních rjokanů jedním z nejvyhledávanějších míst k odpočinku. Harmonie a klid těchto míst přináší úlevu nejen vašemu tělu ale i duši.




Již dávno jsou pryč ty časy, kdy se ulicemi japonských měst klidným krokem procházely skupinky vážených samurajů a okouzlujících gejš, které se kochaly okolním pomíjivým světem. Současný obrázek japonských ulic totiž víc než co jiného připomíná spíše hemžení na mraveništi, kde davy uspěchaných byznysmenů pobíhají bez ustání sem a tam. Člověk by si při pohledu na všechen ten shon mohl i pomyslet, že Japonci vůbec neumí odpočívat, opak je však pravdou! Návštěva tradičního hostince rjokan patří k jednomu z nejoblíbenějších způsobů, jak Japonci tráví svůj volný čas.

Návrat do dob minulých

Jak již bylo řečeno výše, rjokany jsou tradiční japonské hostince, které svým návštěvníkům nabízejí možnost vrátit se zpět v čase do doby, kdy „svět plynul pomaleji“. Vzhled rjokanů může být různorodý – od malých rodinných penzionů až po velké luxusní hotely – jedno však mají společné, aby byl zajištěn celodenní přísun slunečního světla, hlavní místnosti jsou situovány na jih.

Jelikož je japonská kultura ovlivněna buddhismem, byl při stavbě rjokanů kladen velký důraz na estetiku, tudíž okna pokojů často nabízí uklidňující výhled na mořské pobřeží či zenovou zahradu. Rjokany spojuje mimo jiné také důraz na chování hostů a dodržování tradiční japonské etikety. Od návštěvníků je vyžadováno, aby se po hostinci pohybovali v tichosti a přílišným hlukem nerušili ostatní hosty. Součástí výbavy pokoje jsou i jukaty, což jsou lehká letní kimona s jednoduchým vázáním. Kromě jukat nabízejí mnohé rjokany také možnost absolvování čajového obřadu v čajovém domku, který bývá běžně součástí areálu zahrady rjokanu.

Usínání na futonu

Dalším specifikem rjokanů jsou podlahy pokryté rohožemi tatami. Vnitřek této rohože vyplňuje několik vrstev ze stébel rýžové slámy, díky čemuž získává tatami svou ohebnost a vysokou odolnost vůči všudypřítomné vlhkosti. Povrch rohože je pak tvořen pevně spleteným rákosím. První zmínky o používání tatami v Japonsku pocházejí již z 8. století, kdy na něm sedávala šlechta a buddhistický klér. Staré japonské pořekadlo říká: „Chci zemřít na tatami,“ čímž Japonci vyjadřují své přání zemřít přirozenou smrtí doma u své rodiny, nikoliv v nemocnici.

Tatami slouží zároveň jako podklad pro futon, což je tradiční japonská matrace z přírodních materiálů, v dnešní době převážně z bavlny a konopí. Futony pochopitelně najdete v každém rjokanu, nicméně pokud by vám tento způsob poznávání japonské kultury nevyhovoval, můžete většinou využít i alternativy v podobě klasické postele.

Načerpejte sílu v horkých pramenech

Hlavním lákadlem japonských rjokanů jsou bezpochyby lázně onsen, do nichž se vstupuje až po důkladném omytí celého těla. Onseny mohou být přírodní i umělé, s horkou nebo vlažnou vodou a často bývají rozděleny dle pohlaví na mužské a ženské (ačkoliv existují i onseny smíšené). Tradice každodenního koupání je v Japonsku historicky spjata s rituální očistou těla a ducha, na což klade důraz původní šintoistická víra.

Do většiny onsenů je zakázáno vstupovat s tetováním, jelikož tetování je v Japonsku i v současnosti stále spojováno s členstvím v jakuze. V posledních letech se však situace zlepšuje a najdou se i výjimky, kdy vám, jakožto cizincům, dovolí do onsenu vstoupit i s tetováním, zvláště pokud jde o tetování menších rozměrů, které lze přelepit náplastí či zakrýt ručníkem.

Opicím koupání povoleno

Jeden z nejznámějších lázeňských resortů v Japonsku se nachází poblíž města Jamanouči na severu prefektury Nagano. Právě zde můžete spatřit ikonický výjev sněžných makaků koupajících se v přírodních horkých pramenech. Jedná se o jediné místo na světě, kde se volně žijící opice koupají v horkých pramenech. Za ideální čas pro návštěvu této netradiční atrakce je považováno období mezi prosincem a březnem, kdy je park Džigokudani Jaen-Kóen (v překladu Pekelné údolí) zachumlán pod sněhovou nadílkou a dotváří tak kouzelnou atmosféru celému výjevu.

Samozřejmě, že místní horké prameny nenabízejí svá útočiště pouze makakům, ale i vy zde můžete zrelaxovat své tělo v jednom z lázeňských rezortů, které se nachází v oblasti národního parku Jošinecu Kogen. Mezi nejnavštěvovanější lázeňské rezorty patří Šibu onsen, který má dlouhou tradici, sahající až do 6. století.

Již v té době bylo Jamanouči oblíbenou destinací pro své léčivé prameny. Není proto divu, že se zde nachází velké množství historických hotelů a rjokanů. Za zmínku stojí například legenda o devíti očistných pramenech, která tvrdí, že vykoupete-li se ve všech z těchto pramenů, přinese Vám to nejen pevné zdraví, ale i štěstí a požehnání bohů. Každý z těchto horkých pramenů je zaměřen na posílení a prevenci konkrétní oblasti vašeho těla. Například šestý pramen údajně léčí oční infekce, osmý pomáhá léčit ženské nemoci a devátý pramen léčí revma.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s CK Go2, specialistou na zájezdy do Japonska a do jiných exotických destinací. Pokud plánujete vyrazit na cesty, rádi vám odborně poradí a pomohou s plánováním.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace


Další články v sekci