Rizika dobového porodu: Jak se rodilo v dřívějších časech?
Narodit se v dřívějších časech bylo vážným rizikem pro matku i pro dítě. Zdárný porod zůstával spíš v rukou božích než lidských
Nebyly známy žádné antiseptické prostředky, takže rodičkám hrozily smrtící nákazy, zejména obávaná horečka omladnic. Bylo bezpečnější rodit doma, protože v porodnicích (což byla novota z josefínských dob) se houfně umíralo na infekce.
Nejistá budoucnost matky i dítěte
Děti, pokud přežily, přicházely na svět často přidušené, s mozky poškozenými nedostatkem kyslíku, zhmožděním nebo vnitřním krvácením, ať už k němu došlo v důsledku těžkého porodu nebo po záchranném zásahu kleštěmi. Rutinní obsluhu rodiček zabezpečovaly praxí protřelé porodní báby, jejichž asistence byla důležitější než přítomnost lékaře.
Ten nemohl dělat prakticky nic. Neměl ještě ani fonendoskop, kterým by poslouchal srdeční odezvy plodu. Nesměl vyšetřit ženu zevnitř, pokud k tomu nezískal písemný souhlas manžela, a ten vydal muž jenom zřídka. Porodník zasahoval pouze kleštěmi, hákem a kranioskopem až při situacích, kdy život dítěte či matky visel na vlásku.