Radosti i strasti Freudových: Jaké vztahy panovaly v rodině slavného psychologa?
Rodina Freudových žila v Rakousku, Německu, Anglii, Spojených státech i Kanadě, kde ovlivňovala předválečnou i poválečnou společnost. Pravnuci Sigmunda Freuda, přestože žádný z nich nepokračuje ve stopách svého dědy, jsou dnes předními politiky, umělci i žurnalisty...
Rodina hrála v životě zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda zásadní roli. Právě rodiče a jejich autorita jsou důležitou součástí našich životů, avšak má-li se jedinec individualizovat a do dospělého života vstoupit jako sebevědomý a vyrovnaný člověk, je nutné, aby se od rodinných pout osvobodil. Což ovšem neznamená, že je má zpřetrhat!
Vztahy ovlivňují náš další život a směřování. Nejinak tomu bylo v Sigmundově případě. Jako nejstarší z osmi dětí a matčin miláček byl předurčen k velkým činům. Nevyčerpatelná mateřská přízeň mu dodala sebevědomí a možnost v raném věku zakusit, jaké to je cítit se jako vítěz a dobyvatel.
Sigmund se oženil s vnučkou hamburského rabína Marthou, s ní zplodil šest dětí. Nejmladší z nich, Anna, rozvíjela otcův odkaz a stala se psychoanalytičkou. Jeho synové – stavební inženýr Oliver a architekt Ernst, žili v Berlíně až do chvíle, kdy se moci chopil Hitler. Poté kvůli svému židovskému původu emigrovali – nejdříve do Francie a následně do Velké Británie. Ne všichni z rodiny Freudů ale měli štěstí. Čtyři z pěti Sigmundových sester zahynuly v koncentračním táboře a jeho dcera Eva zemřela během války na chřipku.
Zřejmě nejtěžší postavení měl v rámci rodiny nejstarší syn Sigmunda a Marthy, Martin. „Byly na mě kladeny vysoké požadavky. Všichni do mě vkládali velké naděje, ale syn génia zůstává vždycky v jeho stínu,“ svěřil se ve své knize Martin, z něhož se stal trafikant.
Syn Ernesta, Lucian, světově uznávaný malíř, na konto rodiny jednou prohlásil: „Rodina pro mě není důležitá, ani v nejmenším mě nezajímá.“