První dáma Jackie Kennedyová: Manželovi tolerovala nevěry i pracovní vytížení

Američané nikdy nestáli blíže monarchii než za Johna a Jacqueline Kennedyových. Spojením inteligence, bohatství, krásy a úspěchu ztělesňovali iluze milionu čtenářů a diváků. Jaký ale byl skutečný život Jacqueline Kennedyové po boku slavného manžela?




John Fitzgerald Kennedy, nenasytný sukničkář, se váhavě rozhodl k ženitbě v roce 1953. Do té doby se plně spokojoval s pozicí „veselého svobodného mládence“, jak politika nazval list Saturday Evening Post, který se po Washingtonu prohání ve „svém velkém kabrioletu prostovlasý a se staženou střechou“ a má na výběr z těch nejkrásnějších žen ve městě a okolí. Ženil se jednak kvůli politické kariéře, od ledna 1953 byl senátorem, jednak se do dvaadvacetileté Jacqueline Bouvierové, příslušnice nejvyšší smetánky, zamiloval. 

Ideální žena

Jacqueline, familiárně Jackie, se narodila v New Yorku jako nejstarší dcera do rodiny bohatého makléře z Wall Streetu Johna V. Bouviera III. Vystudovala elitní vyšší dívčí školu Vassar College, cestovala po Evropě a v roce 1951 získala bakalářský titul z francouzské literatury na Univerzitě George Washingtona. Poté pracovala v deníku Washington Times-Herald jako úspěšná fotoreportérka a ještě téhož roku 1951 se na večeři u přítele seznámila s Johnem. 

Byla o dvanáct let mladší a působila od začátku jako ideál manželky pro Kennedyho – krásná, inteligentní, zdrženlivá, okouzlující a z prominentní katolické rodiny. Oba měli komplikované vztahy s rodiči, kteří si nerozuměli, protože otcové byli záletníci, a tak v ní John viděl spřízněnou duši. Jackie ho prostě zajímala, což se o mnoha jiných ženách říct nedalo. 

Brali se na panství Jacquelinina nevlastního otce v Newportu ve státě Rhode Island 12. září 1953. Obřad působil jako sraz celebrit a tisk svatbu označil za společenskou událost roku. „Konečně přesně vím, co je extáze,“ telegrafoval Jack rodičům během svatební cesty z mexického Acapulca. „Jackii mám navždy zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden.“ Romantické intro netrvalo dlouho a manželství brzy provázelo trvalé napětí v důsledku prezidentova enormního pracovního vytížení, a hlavně jeho promiskuity

Druhá strana mince

O Kennedyho nevázaných sexuálních eskapádách koluje spousta historek, z nichž některé jsou nepochybně dílem fantazie, jiné zcela jistě pravdivé. „Máme jen patnáct minut,“ řekl studentce v hotelovém pokoji, když mu dopřáli při volební kampani v roce 1960 jednoho dne krátkou pauzu. Všechny ty nevěry Jackie manželovi trpěla. Mnohokrát musela zažít veřejné ponížení, když zůstala trčet na večírcích poté, co se Jack vytratil.

Ani co se týče dětí, nebyl prezidentský pár ušetřen mnoha bolestí. Arabella Kennedy zemřela při narození v roce 1956. V listopadu 1957 se jim narodila zdravá dcera Caroline, ale další dítě Jackie potratila. Na jaře 1960 se snažila Johnovi pomáhat s kampaní během prezidentských primárek v Západní Virginii. Byla ovšem v druhém měsíci těhotenství, a protože jí hrozil další potrat, zbytku kampaně se víceméně neúčastnila. V listopadu 1960, po velmi těžkém porodu, přišel na svět John F. Kennedy junior. Patrick Kennedy, dvoudenní chlapec, který se narodil o pět týdnů předčasně, zemřel v srpnu 1963 na syndrom dechové tísně. Tato tragická událost manžele stmelila a stala se rovněž jedním z důležitých impulzů pro výzkum a prevenci náhlých úmrtí novorozenců.

Královna módy

Bolesti hlavy a deprese se Jackie, stejně jako John, snažila zahnat amfetaminy od doktora Jacobse. Osamělost v Bílém domě řešila až bezuzdným utrácením a nemalé částky vydávala též na přestavby rodinných sídel. Její výlohy mohly překračovat manželův roční plat, který činil 100 000 dolarů. Polovina částky padla na šaty a oficiální reprezentační fond na její zálibu v haute couture zdaleka nestačil. 

TIP: „Happy birthday, Mr. President!”: Jak blízký byl vztah JFK a Marilyn Monroe?

Roli první dámy plnila sice s nechutí, ale na zahraničních cestách svou úlohu sehrávala skvěle. Kennedy ji s sebou například prozíravě vzal na svou první oficiální návštěvu Francie. Prezident de Gaulle i tamní tisk ocenili její půvab v šatech z bílého hedvábí z dílny salonu Givenchy a pasovali ji na módní královnu Paříže. Jenomže Jackie chtěla být především matka a manželka, ne státní úředník. Nenáviděla zbytečné papírování a hned po prezidentově inauguraci mu sdělila, že nehodlá chodit na všechny oficiální obědy, čaje a setkání, což Kennedymu hodně vadilo. Rodinný život v Bílém domě byl tudíž v mnoha ohledech krásným přeludem, kterým média uspokojovala potřebu masového publika po romantickém uctívání.


Další články v sekci