Průzkum Europy: Jak prostudovat vnitřek ledového měsíce bez vrtání?
NASA připravuje pro Europu speciální seismometr pro průzkum z povrchu ledového příkrovu
Jupiterův měsíc Europa, je jedním z míst, kde by teoreticky mohl existovat život podobný tomu pozemskému. Pod ledem Europy by totiž měl být kapalný oceán.
Průzkum oceánu pod ledem ale není jenom tak. Jednou z možností je, se k takovému oceánu provrtat. Vědci Arizonské Státní univerzity (ASU) to ale zkoušejí bez vrtání. Vyvíjejí seismometr, který bude měřit síly a pohyby z vnitřku ledového měsíce.
Průzkum seismometrem
Stačí jenom takový seismometr dostat na povrch Europy a on už pak může zjistit, jaká je tloušťka ledového příkrovu, jestli je někde v ledu voda, a jak snadno a jak často se voda z podpovrchového oceánu na Europě dostává k povrchu.
Odborníci NASA sice plánují misi k Europě, zatím ale není potvrzeno, že součástí této mise bude i přistání modulu na měsíci. Práce na speciálním seismometru v programu SESE (anglicky Seismometers for Exploring the Subsurface of Europa, čili seismometry pro průzkum vnitřku Europy) ale pokračují.
TIP: NASA vybrala 9 vědeckých přístrojů, které vyšle k Jupiterovu měsíci
Zařízení je navrženo tak, aby bylo vysoce citlivé k širokému rozmezí vibrací, a také tak, aby mohlo pracovat v jakémkoliv úhlu vůči povrchu měsíce. Seismometr by dokonce měl přežít i tvrdý dopad na povrch při přistání, což potvrdili testy s velkým kladivem.