Protřepat, nemíchat: Jak chutnají nejdražší koktejly světa?
Nejdražší koktejly světa překvapí nejen výběrem luxusního alkoholu, ale také speciálními sklenicemi a šperky, které dostanete k pití nebo je naleznete přímo v číši
Originál je jen jeden
- Mai Tai | cena: 28 000 Kč
Oblíbený letní koktejl Mai Tai běžně zahrnuje rum, likér Curaçao, mandlový sirup orgeat a šťávu z limetky. Merchant Hotel v Belfastu však údajně jako jediný na světě míchá populární nápoj podle původního receptu restaurace Trader Vic, kde Mai Tai v roce 1944 „vynalezli“. Vysoká cena pak odráží hlavně kvalitní vyzrálý jamajský rum, jenž se používal už v první polovině 20. století. Jeho značku ovšem podnik z pochopitelných důvodů drží pod pokličkou.
Život před katastrofou
- Ritz-Paris Sidecar | cena: 36 000 Kč
Koktejl nazvaný Sidecar obvykle sestává z koňaku, pomerančového likéru a citronové šťávy. Poprvé ho namíchal Colin Peter Field pro bar Hemingway v pařížském Ritzu, a není tedy divu, že dnes v tomtéž podniku nabízejí také jeho nejdražší variantu. Míchá se ze vzácných koňaků, lahvovaných mezi roky 1830 a 1870: Jedná se tak o poslední ročníky před tím, než francouzské vinice zdecimovala mšička révokaz, zavlečená na starý kontinent z Ameriky.
Kameny, zlato a šampaňské
- Ono Champagne | cena: 219 000 Kč
Zatímco tokijské martini nadstavuje svou cenu diamanty a australský Winston zase extrémně drahými likéry, koktejl Ono Champagne podávaný v lasvegaském hotelu Encore Wynn si bere trochu z obou světů. Jeho základem se stalo šampaňské Charles Heidsieck, k němuž se přidává luxusní koňak Louis XIII Black Pearl, pomerančový a meruňkový džus a trocha nektaru z růží. Za své peníze pak obdržíte také sklenici vykládanou drahokamy a náhrdelník z 18karátového zlata.
Každá kapka se počítá
- The Winston | cena: 263 000 Kč
Koktejl, který si můžete objednat v melbournském podniku Club 23, nese jméno Winstona Churchilla. Jeho jádro tvoří dvě sklenky luxusního koňaku 1858 Croizet, u nějž se cena za láhev pohybuje kolem čtyř milionů korun. K němu se pak přidávají likéry Grand Marnier Quintessence a Chartreuse V.E.P. Verte. Mix se doplní ještě několika kapkami Angostura Bitters, spolu s popraškem čokolády a muškátového oříšku. Na rozdíl od Diamonds Are Forever si tedy veškerou hodnotu nápoje doslova vypijete.
Diamanty ukryté na dně
- Diamonds Are Forever | cena: 495 000 Kč
Nejdražší koktejl světa si svůj rekord paradoxně nepřipsal díky kvalitě přísad nebo jedinečnosti místa, kde se podává, i když obojí patří do nadstandardní kategorie. Cenovku vyhnal do astronomických výšin diamantový prsten, spočívající na dně sklenky. Hodláte-li tedy někoho stylově požádat o ruku, mohl by se zmíněný drink stát vaším esem v rukávu.
Chleba a bílá čokoláda
Koktejl Diamonds Are Forever, tedy „diamanty jsou věčné“, si lze objednat v hotelu Ritz-Carlton v srdci Tokia. Jedná se o nejvyšší stavbu svého druhu v celém Japonsku, a svým přepychem navíc vytváří pro extrémně drahý nápoj ideální kulisy. Drink vám namíchají v baru ve 45. patře, odkud se naskýtá výhled na celou gigantickou zástavbu megapole. Prsten se přitom koupe v martini, jehož recepturu pojali tokijští barmani po svém: Zatímco běžně jde o kombinaci ginu a vermutu doplněnou olivou či kouskem citronu, v Ritz-Carltonu tvoří základ vodka Absolut Elyx a limetková šťáva. Uvedený alkohol je sice chuťově zaoblený, s náznaky čerstvého chleba nebo bílé čokolády, ale v našich obchodech se cena za láhev pohybuje kolem tisíce korun. Coby alternativu nabízí bar drink namíchaný z vodky Grey Goose, zhruba s podobnou hodnotou jako Absolut Elyx.
Za drtivou většinou částky se tedy skutečně ukrývají diamanty – a také doprovodný program: Koktejl vám totiž barman připraví přímo u stolu, zatímco vám kapela zahraje k popíjení serenádu. Nakonec je tedy potřeba hlavně dávat pozor, aby obdarovaný či obdarovaná v okouzlení hudbou statisícový šperk nespolkli…
Láhev za miliony
Extrémní cena nápoje se nemusí nutně pojit s obsahem alkoholu. Příklad luxusu, po kterém se vám nebude točit hlava, nabízí nejdražší nealko na světě Ruwa, jehož láhev vychází v přepočtu na 120 milionů korun. V chuti se údajně snoubí bezinka s růží, nicméně hlavní důvod výjimečné cenovky spočívá právě v samotné láhvi: Každý kus se vyrábí ručně a pokrývá ho přes osm tisíc diamantů. Název je pak vyveden ze dvou set rubínů. Nádoba jako taková vzniká z anglického křišťálu a podklad pro drahokamy na ní vytváří bílé zlato.
TIP: Jedinečnost na talíři: 5 nejvzácnějších a nejdražších pochutin
Nápoj má navíc certifikaci halal, což v tomto případě znamená, že v jeho složení nenajdete třeba hmyz, stopy jedovatých rostlin či jakýchkoliv škodlivých látek. Globální normu stanovuje International Halal Integrity Alliance a její respektování mimo jiné naznačuje, že extrémně drahý nápoj cílí na arabské miliardáře. Drobnou náplastí na vskutku impozantní cenovku zůstává fakt, že si láhev můžete nechat znovu zdarma naplnit.