Proč ženy ovládly telefonní ústředny? Muži na těchto pozicích selhali

V telefonních ústřednách pracovaly na spojování hovorů téměř výhradně ženy, které se tak pomalu, ale jistě emancipovaly v dosud ryze mužském světě

20.02.2021 - Olga Nivnická



Vůbec první telefonní ústřednu zřídil Alexander Graham Bell, vynálezce prvního použitelného telefonu, v americkém Bostonu. Tam se pomocí dvou kabelů ručně přepojovaly jednolivé hovory k patřičným telefonním aparátům. 

TIP: Hon na pracující ženy: Zlodějky práce nebo průkopnice rovnoprávnosti?

Bellova Boston Telephone Dispatch company nejprve zaměstnávala mladé muže, prvním spojovatelem vůbec se stal v lednu 1878 George Willard Croy. Jenže ačkoli mladí muži prokazovali skvělé dispozice k obsluze telegrafu, u živých telefonních hovorů naprosto selhávali. Chyběla jim trpělivost i empatie, což se zámožným majitelům prvních telefonů velice nezamlouvalo. Už o devět měsíců později tak společnost najala první telefonní spojovatelku: Emmu Nuttovou. A ženy brzy na dlouhá desetiletí tuto novou pracovní pozici zcela ovládly.

Víte, že?

Spojovatelky v ústřednách pracovaly až do 60. let, a to i přesto, že už v roce 1891 vymyslel hrobník Almon Strowger automatický volič, který by se obešel bez lidské obsluhy. Tehdy žil v Kansas City a nesnášel místní spojovatelku, která coby manželka jeho konkurenta přepojovala všechny volající pozůstalé na firmu svého muže. První automatická telefonní ústředna byla uvedena do provozu v roce 1892 v městě La Porte v Indianě.


Další články v sekci