Příběh vánočního stromu: Kdy se v Čechách objevil poprvé

20.11.2016 - Helena Čtvrtečková



Psal se rok 1812 a Jana Karla Liebicha, ředitele Stavovského divadla v Praze, napadlo, že by mohl zpestřit svým hostům Vánoce. Uspořádal pro ně ve svém sídle na zámečku Šilboch u Prahy večírek s překvapením – s nazdobeným vánočním stromem. Povedlo se!

Novinka ze západu

Jak na to tento nápad divadelní herec, režisér a ředitel divadla Liebich přišel? Pocházel z Mohuče. A právě u našich západních sousedů byly tehdy vánoční stromky velmi populární. První písemná zmínka o nich pochází už z roku 1570 z německých Brém. Zpočátku byly ozdobou veřejných míst nebo cechovních domů. Teprve v 17. století pronikly i do domácností a v 19. století se rozšířily za hranice země.

Zprvu stromečky zdobily přírodní výrobky z jablíček, vlašských ořechů, sušených švestek, slámy nebo kukuřice, které se navlékaly na červené stužky. Výjimkou nebyly ani perníčky a nejrůznější pamlsky. Od roku 1860 na českých stromcích nechyběly ani voskové svíčky. Na špičku stromu se dávala slaměná hvězda, jejíž paprsky symbolizují spojení s věčností.

A kde se ale vzaly nejrůznější figurky, čokoládové kolekce nebo skleněné baňky? Skleněné dekorace se pravděpodobně zrodily někdy na konci 19. století kvůli špatné úrodě jablek. Na stromky nebylo jednoho roku co dát, a tak němečtí skláři vymysleli červené baňky připomínající jablíčka

TIP: Štědrovečerní hostina v lidovém prostředí: Co všechno patřilo na vánoční stůl?

I Češi mají jednu specialitu – čokoládové kolekce. Už na Vánoce v roce 1897 si mohli ti bohatší koupit lahodné figurky z produkce Továrny na orientálské cukrovinky F. Maršner v Praze (od roku 1901 pod názvem První česká akciová společnost továren na orientálské cukrovinky a čokoládu na Královských Vinohradech). Luxusní pětivrstvé stály okolo 100 korun! Výše postavený úředník si jich za jednu výplatu mohl koupit asi deset.


Další články v sekci