Přemysl kontra Rudolf: Jak se stal z českého krále exkomunikovaný papeženec

Přestože averze mezi dvěma králi vyvrcholila bitvou na Moravském poli, jablko sváru rozkrojili mnohem dříve




Potupa před Vídní ale nebyla jedinou porážkou, které Přemysl Otakar od svého soka utržil. Už dva roky před bitvou přišel o rakouské země a co víc, kvůli Rudolfovi se dostal do střetu s církví.

Služba za ústupky

Přemysl Otakar II. se dlouhou dobu prezentoval jako věrný příznivec papežů, kterých se za dobu jeho vlády vystřídalo několik. S jejich požehnáním se vydával i na křížové výpravy do Pruska a prezentoval se jako bojovník proti pohanským Kumánům z Uher. Římská kurie mu to splácela různými ústupky, ale v důležitých věcech mu nepomohla – například ve snaze o povýšení Olomouce na arcibiskupství či v úsilí o uznání nemanželského syna za následníka trůnu. Spojení s papežstvím mu také rakouští a němečtí historikové mnohokrát vytýkali a nazývali ho s opovržením papežencem.

TIP: Špinavé zákulisí papežské volby: Konkláve, která vešla do dějin

Ovšem po roce 1273 podpořil papež Řehoř X. nového římského krále Rudolfa, byť si Přemysla nechtěl rozhádat. A když potom Řehoř X. v lednu 1276 zemřel, vystřídali se v během jediného roku na Svatém stolci čtyři papežové. I toho využil Rudolf Habsburský, aby přesvědčil mocné porýnské arcibiskupy, že je dobré Přemysla kromě říšské klatby také exkomunikovat z církve a pohrozit tím i všem jeho spojencům. Náhle se z křižáka stal bezbožný pohan a spojenec bezvěrců, jak ho nazýval Habsburk. Což bylo obzvláště pikantní, když se naopak Rudolf spojil s uherským králem a jeho Kumány. Ale na nějaké detaily „pravdy“ přece propaganda nehledí.


Další články v sekci