Pozdrav ze záhrobí: Zničený radioteleskop Arecibo varuje před nebezpečím
Svou misi má portorický radioteleskop Arecibo již dávno za sebou, užitečné údaje, které během svého provozu shromáždil, ale slouží vědě i nadále…
Portorický radioteleskop Arecibo se po sérii havárií definitivně zhroutil v prosinci 2020. Podle nedávných zpráv je už pravděpodobně definitivně rozhodnuto, že nebude rekonstruován ani jinak využíván pro vědecké účely. Přesto ještě Arecibo naposled pomáhá pro lidstvo velmi důležitému výzkumu blízkozemních planetek. A to ve velkém stylu, jak bývalo u Areciba zvykem.
Radioastronomové nedávno publikovali novou detailní zprávu o blízkozemních planetkách, která je založená na pozorováních Areciba z období od prosince 2017 do prosince 2019. Svým způsobem jde o pozdrav ze záhrobí, který bývalý radioteleskop posílá všem odborníkům a svým fanouškům.
Sledování blízkozemních planetek
Jde o největší zprávu tohoto druhu, založenou na radarových datech, jaká byla doposud publikována, v tomto případě v časopise The Planetary Science Journal. Zpráva zahrnuje detailní pozorování 191 blízkozemních planetek, včetně 70, které jsou považovány za potenciálně nebezpečné. Jde o planetky, které jsou dostatečně velké a jejichž oběžné dráhy se blíží naší planetě na vzdálenost menší než 7,5 milionů kilometrů, což odpovídá zhruba 20násobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
Žádná z těchto blízkozemních planetek naštěstí nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro Zemi. Podle NASA jsme v bezpečí před dopadem planetky smrtící velikosti minimálně příštích 100 let, pokud nedojde k nějaké výjimečné události. Badatelé ale přesto věnují těmto tělesům zvýšenou pozornost, například právě kvůli zmíněným „výjimečným událostem“.
TIP: Ztracený ale nezapomenutý: Radioteleskop Arecibo skončil, jeho odkaz ale přetrvá miliony let
Zpráva rovněž zahrnuje několik planetek, které si podle odborníků zaslouží detailní astronomický průzkum. Je mezi nimi i velmi zvláštní objekt 2017 YE5, který představuje dvojici prakticky stejných a navzájem se obíhajících planetek, které mají obě průměr 800 až 900 metrů.