Podle německého literárního vědce Sněhurka skutečně existovala
Řada pohádek má svůj předobraz v dávných událostech a reálných postavách. Podle německého literárního vědce Eckharda Sandera to platí i pro populární Sněhurku!
Postava náhradních matek vystupuje v pohádkách poměrně často a zpravidla nepatří mezi ty kladné. Například ve Sněhurce a sedmi trpaslících podá macecha své nevlastní dceři otrávené jablko, aby se jí zbavila. Třebaže v průběhu staletí došlo k řadě zkreslení, historikové spekulují, že konkrétně tento příběh mohla inspirovat skutečně žijící žena.
Podle literárního vědce Eckharda Sandera vznikla oblíbená pohádka na základě osudu německé hraběnky Margarethy von Waldeck, kterou její nevlastní matka donutila v roce 1549 utéct do Bruselu. Tam se do nešťastné dívky zamiloval budoucí král Filip II. Španělský, jenže rodiče vztahu nepřáli a mladá žena v 21 letech za záhadných okolností zemřela – podle všeho byla otrávena.
TIP: Horory na dobrou noc: O čem vyprávějí původní verze oblíbených pohádek?
Předobrazem sedmi trpaslíků se pak mohly stát děti, jež Margaretin otec nechával pracovat ve svých měděných dolech – jeden z nich dokonce ležel v hesenském Schneewittchendorfu neboli „Sněhurčině vesnici“. Následkem tvrdé dřiny se u někdejších nezletilých horníků v dospělosti často objevovaly tělesné deformace, takže opravdu mohli působit jako „trpaslíci“.