Pilotovaná mise Artemis II bude se Zemí komunikovat pomocí laseru

22.05.2023 - Stanislav Mihulka



Žijeme v době internetu. Pokud jde ale o komunikaci ve vesmíru, stále spoléháme na rádiové vlny, vlastně již od samotného počátku. Technologický zvrat by v tomto směru měla přinést připravovaná mise Artemis II, v současnosti plánovaná na listopad 2024, která bude používat ke spojení se Zemí systém pro optickou laserovou komunikaci.

Optická komunikace v tomto případě namísto rádiových vln využívá infračervené laserové paprsky, které zahrnují elektromagnetické záření o mnohem kratší vlnové délce. Díky tomu lze přenést mnohem větší objem dat a v kratší době, než u klasického rádiového vysílání. Podstatnou výhodou je i to, že optická komunikace spotřebuje méně energie.

Laserové spojení s Měsícem

Mise Artemis II bude mít k dispozici spojení prostřednictvím systému Optical Communications System (O2O). „Chceme mít kvalitní videa z Měsíce,vysvětluje manažer projektu O2O Steven Horowitz. „Záběry pořízené z Měsíce během programu Apollo byly, jak si jistě vzpomínáte, zrnité a nepříliš kvalitní. Díky technologii O2O budou astronauté programu Artemis posílat na Zemi v reálném čase mnohem kvalitnější snímky a videa.

Laserová komunikace nebude jen pro efekt, i když i to je velmi důležité pro udržení přízně veřejnosti. Laserem lze přenášet i data, například údaje nezbytné pro řízení letu, informace o zdravotním stavu astronautů a v neposlední řadě i ohromné množství vědeckých dat, které získají přístroje na palubě kosmické lodi.

TIP: Velký měsíční návrat: NASA oznámila jména astronautů mise Artemis II

Rychlá a spolehlivá komunikace by navíc byla zcela zásadní, pokud došlo k nějaké nečekané události, jako byla třeba nehoda během mise Apolla 13. Vše nasvědčuje tomu, že by optická komunikace měla v budoucnu ovládnout vesmírné lety. Dokonce se uvažuje o tom, že by u Měsíce mohl vzniknout satelitní internet LunaNet, který by rovněž spoléhal na lasery.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

Další články v sekci