Pět studentů odletělo na Mars: Simulovaná expedice potrvá 100 hodin
Místo cesty do školy – let na Mars. V pondělí dopoledne odstartoval další ročník projektu Expedice Mars, které se účastní pět vybraných studentů z celého Česka
Studenti museli před začátkem simulované expedice projít několika výběrovými koly a nakonec i výcvikem v Belgii. V malém modulu budou vesmírem cestovat až do pátku, kdy jejich mise skončí.
Cesta na Mars
„Vždy mě zajímala fyzika a astronomie, a tak jsem se účastnila všech soutěží s touto tématikou. Když jsem se dozvěděla o expedici Mars, tak jsem neviděla důvod, proč se také nepřihlásit. Je to skvělá příležitost, komu se podaří zažít astronautický výcvik,“ vysvětlila jedna z účastnic letošní mise Eliška Trampotová. Největší zkouškou podle ní je nedostatek spánku a jídla. „Dá se to zvládnout, když člověk chce a soustředí se na svou práci,“ dodala.
Na začátku simulovaného letu je na můstku. Hlídá informace objevující se na dvou velkých monitorech. Na prvním z nich vidí loď zvenčí a také různé budíky, které ukazují rozdílné parametry, trajektorii a kde loď startovala a bude přistávat. Na dalším jsou telemetry, jako je stav kyslíku nebo teplota v lodi. „Hodnoty se dynamicky mění, a proto je musí neustále sledovat, protože když hodnota začne blikat červeně, musí najet na krizový režim a chybu opravit,“ popsal její úkol velitel Mise Mars Michal Vyvlečka.
Eliščini kolegové mezitím měří výkonnost světla nebo rozbory vody. Všichni účastníci projektu se musí vlézt do místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních a strávit v modulu sto hodin. Aby pořadatelé mise zjistili, zda zvládnou takovou psychickou zátěž, museli projít několika výběrovými koly. „Motivační dopisy, domácí projekty, semifinálová kola, kde spolupracují na vědeckých projektech a pak finálové kolo, kde se ověřuje jejich psychická odolnost,“ popsal Vyvlečka.
Před odletem zažili výcvik v belgickém centru
Předtím, než se dostali do vyškovského modulu, prožili výcvik také v Belgii v Evropském kosmickém centru. „Zkouší chůzi po měsíci, stav beztíže, prožijí misi s raketoplánem, kdy doletí na mezinárodní vesmírnou stanici a zpátky,“ dodal velitel mise. Na podobný výcvik se mohou dostat jen studenti mezi 13 až 18 lety, právě jim je expedice určená.
O co se hraje v Expedici Mars
Cílem projektu simulovaných letů dětských posádek do vesmíru je popularizace moderních trendů vědeckého výzkumu vesmíru, vzbuzení zájmu o vědu a techniku. V obecné rovině podpora vzdělanosti a touhy dětí zvládat překážky na cestě za svým snem. Prostředkem k tomu je simulovaný let dětské posádky do vesmíru, během něhož děti získají praktické zkušenosti dále využitelné v běžném životě. Vše se děje s využitím prvku zážitkové pedagogiky, která umocňuje účinek předávané informace. Expedice Mars je organizována mladými lidmi, kteří sami Expedicí během její desetileté historie prošli jako účastníci.
Více informací o projektu Expedice Mars najdete na www.expedicemars.eu.