Pas pro faraona: Unikátní doklad pro mrtvého panovníka

K čemu potřebovala tři tisíce let stará mumie platný doklad totožnosti? A mohl by na něj velký faraon vycestovat i dnes?

15.02.2023 - Jitka Tláskalová



Faraon Ramesse II. (1279–1213 př. n. l.) byl mnohovrstevnatou a fascinující osobností. Kupříkladu měl asi dvě stovky žen a konkubín, se kterými přivedl na svět zhruba stovku dětí, a neméně působivá byla i jeho vláda. Jelikož však byl faraon správným Egypťanem, smrtí jeho dobrodružství neskončila.

Ne bez dokladů!

V roce 1974 měly jeho ostatky opustit Egypt, aby byly podrobeny důkladnému antropologickému průzkumu a restaurování ve Francii. Zákony však od každé do země vstupující osoby vyžadovaly řádné doklady, a tak egyptské úřady nezaváhaly a tři tisíce let mrtvému faraonovi vystavily cestovní pas.

TIP: Láska jako trám: Ramesse II. a Nefertari byli nejromantičtějším párem starověku

Faraon byl v zemi galského kohouta uvítán se vší parádou. Francouzské vojenské letadlo, které dopravilo Ramessesovy ostatky z káhirského muzea, uvítala Garde Republicaine, francouzská policejní jednotka národního četnictva se sídlem v Paříži, která slouží k ochraně francouzského prezidenta a má na starosti i reprezentativní a protokolární úkoly.

Populární koláž ilustrující podobu pasu faraona Ramesse II. (zdroj: Heritage Daily)

Příběh putování Ramesse II. do Francie povzbudil i vtipálky a zejména na sociálních sítích se v této souvislosti objevuje i údajná autentická podoba vydaného pasu. Vedle fotografie mrtvého faraona obsahuje popis jeho povolání (zesnulý král), datum narození a další nacionále. Skutečná podoba vydaného pasu ovšem nikdy zveřejněna nebyla, a podle odborníků byl pas toliko listinou, která jej nahrazovala. Populární obrázek je tak sice zdařilou, nicméně pouhou koláží.

 


Další články v sekci