Obyvatelé mikronéského souostroví Yap se pyšní nejtěžší měnou na světě

Přestože oficiální měnou mikronéského souostroví Yap je americký dolar, paralelně zde funguje i mnohem bizarnější platidlo. Kamenné disky zvané raay (či rai) sice nevyměníte v žádné směnárně světa, jsou ale kryté hodnotou nad jiné trvalejší – tradicí a tvrdou dřinou

18.05.2018 - Martin Reichman



Kamenné peníze jsou vyrobené z aragonitu (uhličitanu vápenatého), který se na Yapu nenachází a musel se dovážet z ostrovů Palau nebo Guam, jejichž obyvatelům se za právo těžby platilo kokosovými ořechy. Obtížnost transportu zaručovala hodnotu měny a bránila inflaci. Měří od několika centimetrů, největší ale mají průměr až čtyři metry a váží okolo pěti tun. Ve středu mají vysekán otvor, který sloužil k provlečení klády pro snadnější přenášení. 

Peníze kryté dřinou

Kamenné peníze raay se používaly při převodu pozemků nebo k placení věna, výkupného a podobně. Byly umístěny na veřejných prostranstvích, ty největší se ani nepřenášely a změna majitele se vyjadřovala zvláštní značkou. 

Jejich hodnota se odvozovala nejen od velikosti, ale také od kvality opracování nebo od zvláštních příhod, které byly s jejich získáním spojeny. Fungovaly tak spíše symbolicky: dokonce se jako „platné“ uznávaly i kameny, které při přepravě utonuly v moři a nebyly tak fyzicky dostupné. Když domorodci získali od Evropanů kovové nástroje, začali vyrábět více raay, ty však měly nižší hodnotu než původní, protože vyžadovaly méně práce.

Tradice kamenných peněz je stará nejméně pět set let a její vznik je spojován s mýtickým hrdinou Anagumangem. Od třicátých let 20. století, kdy se kamenné peníze přestaly vyrábět, se na ostrovech nacházelo přes třináct tisíc raay, řada z nich však byla zničena za druhé světové války. Nadále však slouží nejen jako symbol tradiční místní kultury, ale také jako ekvivalent oficiální měny: například při ručení za bankovní půjčku. Raay je také vyobrazen ve státním znaku Yapu.

 

  • Zdroj textu

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií

    Wikimedia Commons


Další články v sekci