Nosná raketa SpaceX experimentálně přistála do oceánu – a přežila to!

Rakety Falcon 9 jsou odolnější, než by se mohlo zdát

02.02.2018 - Stanislav Mihulka



Společnost SpaceX Elona Muska už nějakou dobu úspěšně provozuje opětovně použitelné první stupně nosné rakety Falcon 9. Vynesou náklad do vesmíru a pak vlastními silami přistanou. Nedávno se ukázalo, že přežijí i přistání do vln oceánu.

31. ledna 2018 odstartovala z kosmodromu Space Launch Complex 40 na floridském Mysu Canaveral nosná raketa Falcon 9, která vynesla komunikační satelit GovSat-1 pro vládu Lucemburska. První stupeň nosné rakety se pak vracel na Zemi, jeho osud byl ale výrazně odlišný od všech předchozích přistání.

Experimentální přistání do vln

Specialisté SpaceX se rozhodli uspořádat experiment. Tento raketový stupeň přistával nikoliv s jedním pracujícím motorem z devíti, nýbrž se třemi. Ve SpaceX si od toho slibují úsporu paliva, protože tři motory mohou při přistání běžet kratší dobu. Kvůli obavám o bezpečnost během experimentu raketový stupeň nepřistával na dronovou loď jako obvykle, ale přímo do vln.

TIP: SpaceX dnes chystá revoluci: Poprvé odstartuje již jednou použitý první stupeň

Oproti všem očekáváním raketový stupeň přistání přežil. Bylo to milé překvapení. Lidé ze SpaceX ho chtějí vylovit a zjistit, jestli by ho nebylo možné použít k novému startu. Nebude to ale úplně jednoduché, protože slaná voda může raketu poškodit natolik, že už nebude schopná letu.

  • Zdroj textu

    SpaceX

  • Zdroj fotografií

    Elon Musk / SpaceX


Další články v sekci