Netradiční mise: Hubbleův dalekohled mimoděk objevil přes tisíc planetek
Hubbleův dalekohled se v rámci projektu Hubble Asteroid Hunter osvědčil jako zdatný lovec planetek. Amatérští astronomové na jeho snímcích identifikovali více než tisícovku doposud neznámých planetek.
Po vzniku Slunce a planet zbyla ve Sluneční soustavě z protoplanetárního disku spousta kosmických balvanů nejrůznějších velikostí. Jejich objevování a pozorování je velmi problematické. Jde o jen málo zřetelná tělesa, která se navíc vzhledem k ostatním kosmickým objektům pohybují velmi rychle, a jejich nalezení je tak často dílem náhody.
Mezinárodní vědecký tým, který vedl španělský astronom Pablo García Martín z Madridské autonomní univerzity, využil toho, že se tato tělesa občas objeví na snímcích vzdáleného vesmíru, které pořizuje Hubbleův vesmírný dalekohled. Díky jejich výzkumu se z Hubbleova dalekohledu stal „lovec planetek“, i když k tomuto účelu nebyl původně určený.
Hubble na lovu planetek
Badatelé využili služeb „amatérských vědců“ z celého světa, kteří jim pomáhali pátrat po těchto náhodných výskytech planetek a prozkoumali snímky Hubbleova dalekohledu, pořízené za 19 let. Nadšenci analyzovali celkem asi 37 000 snímků, na nichž nalezli 1 700 stop po průletu planetky. V celkem 1 031 případech se podařilo objevit doposud neznámé objekty. Výsledky zajímavého výzkumu nedávno zveřejnil odborný časopis Astronomy & Astrophysics.
„Pozice planetek se velmi rychle mění v průběhu času. Není tedy možné je hledat na konkrétních souřadnicích oblohy, protože pravděpodobně právě budou někde jinde,“ vysvětluje Martín. „My astronomové nemáme dost času na to, abychom pátrali po planetkách na spoustě snímků. Proto jsme velmi uvítali pomoc veřejnosti a umělé inteligence.“
TIP: „Soumračné“ teleskopy odhalují neznámé a potenciálně nebezpečné planetky
Projektu Hubble Asteroid Hunter se zúčastnilo celkem 11 482 občanských vědců, kteří provedli více než dva miliony identifikací planetek na snímcích Hubbleova dalekohledu. Díky tomu vznikla tréninková sada dat, na nichž astronomové následně vycvičili umělou inteligenci, která se poté pustila do automatizované identifikace planetek. Odborníci si tento přístup pochvalují a věří, že ho bude možné využít i v dalších projektech.