Německá vláda podpořila výstavbu plovoucího kosmodromu v Severním moři
Z hladiny Severního moře u pobřeží Německa by v budoucnu mohly startovat na oběžnou dráhu malé satelity
Německá vláda v těchto dnech vyslovila podporu plánům na vybudování plovoucího kosmodromu v Severním moři. Měl by být využíván především k vynášení malých satelitů evropských zemí. Ministr pro ekonomické záležitosti a energetiku Peter Altmaier z CDU uvedl, že německá vláda bude hrát roli klíčového zákazníka kosmodromu.
Německo podle Altmaiera hodlá posílit národní vesmírný program. Altmaier se zúčastnil podepsání smlouvy o spolupráci mezi německou organizací German Offshore Spaceport Alliance, která bude provozovat plovoucí kosmodrom, a čtyřmi evropskými výrobci raketových technologií – dvěma německými, jedním nizozemským a jedním z Velké Británie.
Plovoucí kosmodrom
Siegfried Russwurm, který je v čele německé průmyslové asociace BDI, zdůraznil, že kosmodrom v Severním moři je příhodný pro vypouštění satelitů na polární a heliosynchronní oběžné dráhy. Projekt počítá s tím, že domovskými přístavy plovoucího kosmodromu budou Brémy a Bremerhaven.
TIP: Do vesmíru z Evropy: Jaká je budoucnost evropských kosmodromů?
V současné době ve světě funguje více než dvacet kosmodromů. Evropské země a společnosti ale ve většině případů musejí využívat Bajkonur v Kazachstánu, Guyanské kosmické centrum poblíž Kourou ve Francouzské Guyaně a kosmodromy ve Spojených státech. Na první pohled je patrné, že by kosmodrom v Severním moři přišel velmi vhod.