Nejpodivnější hotely světa matou svými tvary a někdy i umístěním
Hotelový pobyt nezřídka trvá pouze jednu noc a ve většině případů je sám o sobě nezajímavý. Následující pětice podniků vás však zmate tvarem, zamkne za mřížemi či uloží do kanálu…
Pokud se zajímáte o moderní architekturu, jistě už jste slyšeli jméno Franka Gehryho. Kanadsko-americký umělec proslul nekonvenčními koncepty, díky nimž jej magazín Vanity Fair označil za jednoho z nejvýznamnějších architektů současnosti. Podepsal se například pod zdeformovanou budovu Lou Ruvo Center v Las Vegas, pokřivený Tančící dům v Praze, ale také pod abstraktně vyhlížející hotel Marqués de Riscal nedaleko severošpanělského města Elciego.
Za skleněným mostem
Stavba z roku 2006 vypadá, jako by vlála ve větru mezi vinicemi v malebném regionu La Rioja. Jediný hotel, který kdy Gehry navrhl, ukrývá 61 stylových a luxusních pokojů s výhledem jak na okolní kopce, tak na nedaleké městečko a pohoří Sierra de Cantabria. Navíc i do interiérů promlouvá architektův rukopis: Stěny jsou zvláštně nakloněné, okna nemají klasický hranatý tvar a stropy se zvedají do závratných výšek. Ani uvnitř zkrátka nezapochybujete, že trávíte noc v uměleckém díle.
Dvě křídla budovy spojuje skleněný most: A zatímco jedno z nich patří převážně pokojům a restauracím pod vedením šéfkuchaře Francise Paniega, ověnčeného dvěma michelinskými hvězdami, druhé slouží k odpočinku a relaxaci. V srdci lázní Spa Vinothérapie o rozloze 1 400 metrů čtverečních, které mnozí označují za „chrám oddychu“, čeká vyhřívaný bazén s vodními tryskami, očista hammam, kde se můžete natáhnout na zahřátou mramorovou desku a nechat se omývat teplou vodou se speciálním mýdlem, dále finská sauna, tělocvična a nechybí ani solárium využívající sluneční svit… Jedna noc pro dva pak v hotelu vyjde přibližně na patnáct tisíc korun. (foto: Shutterstock)
Loď vysoko nad mořem
Sun Cruise Resort | Jižní Korea
Jihokorejské přímořské město Jeongdongjin láká turisty na výletní loď, která vypadá, jako by ji vlny vyplavily na kopec nedaleko pláže. Ve skutečnosti se jedná o hotel ve tvaru plavidla, měřícího 165 metrů na délku a čnícího do výšky 45 metrů. Uvnitř se nachází 211 pokojů a hosté mohou také navštívit jednu z šesti restaurací. Ikonická stavba se otevřela v roce 2002 a následně inspirovala vznik podobného hotelu v Turecku. Cena za noc se pohybuje kolem dvou tisíc korun. (foto: Shutterstock)
V útrobách bígla
Dog Bark Park Inn | Idaho, USA
Psí hotel Dog Bark Park Inn v americkém Idahu se zrodil ze společného úsilí umělců Dennise Sullivana a Frances Conklinové, kteří vyřezávají sochy chlupáčů pomocí motorové pily. Skulptury šly tak dobře na odbyt, že si dvojice zařídila vlastní psí park a na jeho pozemcích pak svépomocí postavila unikátní hotel. Uvnitř devítimetrového bígla se nachází ložnice, obývák, a přímo v hlavě i malá rozhledna, přičemž za pronájem na jednu noc se platí asi 2 300 korun. (foto: Profimedia)
Mezi pohádkou a noční můrou
Hang Nga | Vietnam
Zatímco podle některých názorů vypadá vietnamský hotel Hang Nga alias „bláznivý dům“ pohádkově, jiní ho vnímají jako surrealistickou noční můru. Nápad na podivnou budovu každopádně vzešel z hlavy architektky Dang Viet Nga a po otevření v roce 1990 se hotel proměnil ve vyhledávanou turistickou destinaci. Tamních deset pokojů se nese ve fantaskním duchu a vizuální podoba celého areálu se odráží i v nich. V daném případě se můžete ubytovat levněji než za přepočtených tisíc korun. (foto: Shutterstock)
Vstupné dobrovolné
Das Park Hotel | Německo, Rakousko
Přemýšleli jste někdy, jak by se asi žilo v kanále? Německo-rakouský Das Park Hotel vám to umožní zjistit. Jeho pokoje totiž vznikly z bloků kanalizačního potrubí, které designéři uzpůsobili k co nejpohodlnějšímu přespání. Stále se však jedná o minimalistický projekt: V každé „rouře“ najdete postel a základní vybavení, ale chybí například toaleta. (foto: Alamy Stock Photo)
V bezpečí pevnosti
V hotely se leckdy proměňují budovy, které dřív sloužily jiným účelům, ale dnes by ležely ladem. Takový je i příběh britského ubytování Spitbank Fort v útrobách někdejší námořní pevnosti. Železobetonový „puk“ uprostřed vln postavila armáda v 60. letech 19. století na obranu přístavu v Portsmouthu, zatímco nyní tam bohaté klienty vozí helikoptéra. Komplex zahrnuje devět luxusních apartmánů, tři bary, stejný počet restaurací a také lázně. Navíc těží ze své pozice a pořádá rybářské výlety na moře.
Podobný osud potkal také dánský hotel SleepIn Fængslet, který vznikl v budově bývalé věznice. Zvenčí stavba působí depresivně a bezútěšně, ale vevnitř se odehrála důkladná rekonstrukce. Spát tak sice budete za mřížemi, ale relativně pohodlně – a s možností kdykoliv svobodně odejít… Součást areálu tvoří rovněž zahrada a nádvoří. A přestože vás nezvyklý hotel nezhýčká přepychem, nejspíš vás přiměje zamyslet se nad celým nápravným systémem. (foto: Profimedia)
Hotely obvykle považujeme za místo k přenocování, které nám poslouží při cestě za památkami či dobrodružstvím. Některé resorty jsou však natolik jedinečné nebo luxusní, že se stávají samotným...