Nejbohatší kapely: 5 úspěšných strojů na zábavu i na peníze
Stovky milionů prodaných alb, nekonečné koncertní šňůry, nedozírné zástupy fanoušků a hlavně pořádně tučná konta. Takový život měly ty nejslavnější hudební skupiny historie, mezi nimiž nechybějí „dinosauři“, jako jsou Queen či AC/DC
The Beatles žánr: rock, pop | prodaných alb: 277,4 milionu
Ačkoliv parta jménem The Beatles hrála jen v letech 1960–1970, jejich nakažlivá směs rock-and-rollu, popu a později také blues či jiných žánrů z nich učinila finančně nejúspěšnější kapelu historie. Zatímco plnohodnotných alb prodali zhruba 277,4 milionu, neoficiální zdroje se nebojí vystoupat až k šesti stovkám milionů. Jen američtí posluchači si přitom údajně pořídili 1,6 miliardy singlů. Není tedy divu, že se poslední žijící členové „Brouků“ Ringo Starr a Paul McCartney řadí mezi nejbohatší hudebníky, jejichž celkové jmění dosahuje v přepočtu desítek miliard korun.
Jeden koncert nestačí
Led Zeppelin žánr: rock, blues, folk | prodaných alb: 140 milionů
Z kapely Led Zeppelin se během jejího působení mezi lety 1968 a 1980 stal fenomén a jedno z komerčně nejúspěšnějších uskupení historie. Zatímco podle asociace obchodníků prodala zhruba 140 milionů desek, mnohé odhady zacházejí až k hranici 300 milionů. A není se čemu divit: Až do roku 1980, kdy zemřel bubeník John Bonham, měla skupina absolutně vyprodané koncerty. Nebylo výjimkou, že pro obrovský zájem následovala po skončení jednoho vystoupení pauza, během níž se publikum obměnilo, a hudebníci zahráli znovu. Kapele tak nedělalo problém během jedné noci vystoupit před 60 tisíci lidí a vydělat v přepočtu 34 milionů korun.
Královna mezi kapelami
Queen žánr: rock, pop | prodaných alb: 139,8 milionu
Počátky skupiny Queen byly ovlivněny tvrdšími hudebními žánry, nicméně postupem času a také s rostoucí popularitou skončili její členové v mainstreamu, čímž se zavděčili širšímu publiku. Hity jako We Are the Champions či We Will Rock You se staly sportovními hymnami a na stadionech jsou ke slyšení dodnes. Stejně tak i rádia stále hrají skladbu Bohemian Rhapsody, jež po vydání v roce 1974 zůstala devět týdnů na vrcholu britských žebříčků. Do rokenrolové síně slávy vstoupili čtyři hudebníci v roce 2001, tedy deset let po smrti frontmana Freddieho Mercuryho. O neutuchající popularitě kapely vypovídá také současný snímek Bohemian Rhapsody, který během prvního víkendu v amerických kinech vydělal v přepočtu 1,1 miliardy korun.
Inspirace pro všechny
Pink Floyd žánr: progresivní rock | prodaných alb: 120,4 milionu
Jedna z nejprodávanějších a nejvlivnějších kapel historie se dala dohromady v roce 1965 a s několika přestávkami fungovala až do roku 2014. Mezi její nejznámější skladby patří Another Brick in the Wall, která zazněla v hudebním filmu The Wall režiséra Alana Parkera. Pink Floyd si nicméně připsali na konto řadu dalších hitů, a inspirovali tak skupiny jako Radiohead, Nine Inch Nails, U2 nebo třeba Davida Bowieho. Podle neoficiálních odhadů prodala kapela až 250 milionů desek, a její bývalí členové jsou proto právem považováni za hudební milionáře.
Po dálnici do pekla
AC/DC žánr: hard rock, blues | prodaných alb: 115,3 milionu
Podmanivý mix tvrdého rocku, blues a rock-and-rollu poprvé zazněl v roce 1973 a z desky High Voltage neboli „vysoké napětí“ si jej fanoušci mohli pustit o dva roky později. Opravdovou díru do světa však kapela udělala až v roce 1980 s nahrávkou Highway to Hell, které se jen v USA prodalo na sedm milionů kopií. Krátce po jejím natočení ovšem zpěvák Bon Scott zemřel na otravu alkoholem, a následující, neméně úspěšná deska Back in Black tak ožila hlasem Briana Johnsona. S ním skupina hrála až do roku 2016, kdy si musel „dát pauzu“, protože vinou hlasité produkce přicházel o sluch. Odešel nicméně na vrcholu, protože téhož roku byli AC/DC prohlášeni za kapelu s největšími výdělky za uplynulou sezónu – k titulu je přivedl přepočtený zisk 1,5 miliardy korun.