Může se srazit Tesla Elona Muska se Zemí? Vědci to považují za možné

23.02.2018 - Martin Reichman

Pravděpodobnost, že by se rudý elektromobil mohl během následujícího milionu let srazit se Zemí, je podle vědců šestiprocentní.




Nedávný premiérový start rakety Falcon Heavy přinesl na jedné straně velký úspěch pro SpaceX a jejího šéfa Elona Muska, na straně druhé i množství otázek. Není elektromobil Tesla vypuštěný do vesmíru zbytečným smetím? A mohl by být nebezpečný?

Vypuštěný vesmírný elektromobil a jeho zádumčivý pilot Starman se pohybují po křížící se trajektorii se Zemí. Potkávat se budou přibližně každých 2,8 roku, přičemž v průměru každé desáté přiblížení bude těsné. Nejbližší blízké setkání nás čeká v roce 2091. Právě setkání se Zemí a dalšími tělesy Sluneční soustavy bude nutně ovlivňovat trajektorii vesmírného roadsteru. 

Vědci z Torontské univerzity a pražské Univerzity Karlovy zpracovali studii, podle které existuje 6% šance, že by se rudý elektromobil mohl srazit se Zemí a 2,5% šance na srážku s Venuší. Podle počítačových simulací se tak ale nestane dříve než za milion let. V horizontu tří milionů let pak roste pravděpodobnost srážky na 11 %.

TIP: Elon Musk: Edison nového věku

A jak by taková srážka dopadla? Podle všeho bychom ji ani neznamenali. Jednak není příliš pravděpodobné, že by elektromobil přežil takovou dobu bez úhony ve vesmíru. Podle Williama Carrolla z americké univerzity v Indianě nevydrží pneumatiky, plastové a kožené části ve vesmíru více než rok. Za 73 let, kdy se vesmírný vůz poprvé přiblíží k Zemi, z něj nezbude víc než kovová kostra. I v případě, že by se jeho dráha nečekaně změnila a rudý roadster by skutečně zamířil zpátky domů, s velkou pravděpodobností by jednoduše shořel v atmosféře. Stále tedy platí Starmanovo motto: Nepropadejte panice!

Kde je elektromobil Tesla nyní?

Na stránce www.whereisroadster.com můžete sledovat přesnou pozici vesmírného automobilu na jeho cestě Sluneční soustavou. Aktuálně se pohybuje rychlostí 12 tisíc kilometrů v hodině a od Země jej dělí více než 4,7 milionů kilometrů. Skladbu Space Oddity si Starman již poslechl více než 4300×.

  • Zdroj textu

    University of Toronto, Cornell University Library

  • Zdroj fotografií

    SpaceX


Další články v sekci