Kousek od Prahy, nad zákrutem řeky Berounky, se tyčí kopec Plešivec. Právě na tomto místě začal roku 1348 budovat český král a římský císař Karel IV. hrad Karlštejn. Jeho srdcem se stala kaple svatého Kříže, jejíž výzdobu panovník svěřil svému vrstevníkovi, Mistru Theodorikovi.
Mistrův život
Theodorik se narodil někdy ve dvacátých letech 14. století, v padesátých letech žil na Hradčanech, byl členem malířského cechu, mezi lety 1359–1367 působil na císařském dvoře jako mistr zodpovědný za výzdobu kaple svatého Kříže, vlastnil dvůr v Mořině a zemřel v sedmdesátých letech. Pravděpodobně neměl potomky, neboť jejich dědičné právo není zmíněno v darovací listině zajišťující Theodorikovi vlastnictví mořinského dvora. Veškerá další Theodorikova životopisná data zůstávají jen domněnkami novověkých badatelů.
Theodorikovy inspirace
Lze předpokládat, že Theodorik přišel do kontaktu s italským a francouzským malířstvím. Deskové obrazy italského malíře Tomase Modeny viděl na vlastní oči, protože je vlastnil Karel IV. a triptych od tohoto mistra navíc tvoří součást výzdoby oltářní stěny kaple svatého Kříže. U francouzského vlivu tak jasné vodítko nemáme, nicméně závěr jednoho poměrně aktuálního výzkumu je, že snad pobýval mezi umělci francouzského dvora, kde získával své malířské zkušenosti. S vysokou pravděpodobností čerpal inspiraci i z maleb vytvořených v českých zemích. V této souvislosti jsou nejčastěji zmiňováni malíři, kteří se podíleli na výzdobě emauzského kláštera v Praze, včetně Mistra Lucemburského rodokmene, který pracoval i na Karlštejně. Vybaven těmito zkušenostmi přistoupil Mistr Theodorik k výzdobě kaple svatého Kříže.