Miliardy na plátně: Pětice nejdražších obrazů světa
Zatímco v případě mnohých cenných obrazů z muzejních sbírek hovoříme doslova o nevyčíslitelné hodnotě, jiné se ocitly například v aukcích, a jejich cenu tak určili bohatí sběratelé.
Salvator Mundi | Leonardo da Vinci | 450 milionů dolarů
Aktuálně nejdražší prodaný obraz prošel během své existence tolika pokusy o opravy a úpravy, až se nakonec změnil k nepoznání. Přemalby a práce s povrchem plátna jej v průběhu staletí znetvořily tak, že když se dílo v roce 2005 objevilo v aukčním domě St. Charles Gallery na prodej, v popisku se o něm mluvilo jako o tmavé, ponuré trosce.
Co se skrývá ve tmě?
Obchodníci s uměním, v jejichž konsorciu nechyběli Alexander Parish či Robert Simon, tak plátno získali za pouhých 1 175 dolarů, protože doufali, že pod ztmavlou a potrhanou svrchní vrstvou objeví poklad – a měli pravdu. Když obraz předávali do péče restaurátorce Dianne Dwyer Modestiniové, předpokládali, že jde o dílo jednoho z da Vinciho žáků. Míra přemalovaných a na první pohled amatérsky vyhlížejících částí zkrátka neodkazovala k renesančnímu géniovi.
Infračervené snímky obrazu však odhalily, že se palec Ježíše Krista původně nacházel v jiné poloze. Autor se v průběhu práce rozhodl dlaň přemalovat, z čehož plyne, že jde o původní dílo, a nikoliv o studentskou kopii – ta by totiž vznikla až podle hotového obrazu mistra a nenabízela by prostor pro změny. Řada odborníků se proto přiklonila k názoru, že se jedná o da Vinciho originál.
A přestože někteří autenticitu díla stále zpochybňují, v jeho ceně se váha slovutného jména odráží. V roce 2017 se plátno vydražilo za 450,3 milionu dolarů, což z něj dělá historického rekordmana. Kupcem se stal arabský princ Badr bin Abdalláh, jednající jako zástupce ministerstva kultury v Abú Dhabí. (zdroj: Profimedia)
Od žen k velkoměstu
Interchange | Willem de Kooning | 300 milionů dolarů
Obraz Interchange neboli „výměna“ reprezentuje přechod malíře Willema de Kooninga od zobrazování žen k ulicím jeho rodného New Yorku. Autor plátna se řadí k první vlně amerických abstraktních expresionistů a zmíněné dílo se původně roku 1955 prodalo za čtyři tisíce dolarů. V roce 2015 jej však americký filmař a podnikatel David Geffen přenechal novému majiteli za neuvěřitelných 300 milionů dolarů. (zdroj: Wikimedia Commons, PDM 1.0)
Hráči karet pro krále
Les Joueurs de cartes | Paul Cézanne | 250 milionů dolarů
V 90. letech 19. století vytvořil postimpresionista Paul Cézanne sérii pěti obrazů zachycujících totéž téma – provensálské rolníky hluboce ponořené do karetní hry. Z jejich tváří vyzařuje koncentrace, ale zároveň klid a rozvaha. Plátna se liší velikostí, počtem hráčů i prostředím, v němž se setkávají. Každopádně, nejdražší dílo z uvedené série si v roce 2011 pořídila katarská královská rodina za předpokládaných 250 milionů dolarů. (zdroj: Wikimedia Commons, PDM 1.0)
Kdy se konečně vdáš?
Quand te maries-tu? | Paul Gauguin | 210 milionů dolarů
Také čtvrtý nejdráž prodaný obraz historie spadá do období francouzského postimpresionismu a jeho autorem se stal Paul Gauguin. Název díla v překladu znamená „kdy se vdáš?“ a vzniklo během malířovy cesty na Tahiti. Plátno zachycuje dvě dívky: Jedna z nich svým běžným západním oděním odkazuje ke kolonialismu, zatímco Tahiťanka je oblečená tradičně – přičemž bílý kvítek za uchem podle odborníka Richarda Fieldse značí, že si hledá manžela. (zdroj: Wikimedia Commons, PDM 1.0)
Na vrcholu abstrakce
Number 17A | Jackson Pollock | 200 milionů dolarů
Při tvorbě svého mistrovského počinu nanášel Jackson Pollock barvu na podklad z dřevovláknité desky experimentálně stříkáním, kapáním a litím. Obraz vznikl roku 1948 a v následujícím roce se objevil na stránkách časopisu Life, který pak amerického abstraktního expresionistu proslavil. Horentní sumu v hodnotě 200 milionů dolarů za dílo v roce 2015 zaplatil investor Kenneth C. Griffin a dnes je obraz k vidění v galerii Art Institute of Chicago. (zdroj: Wikimedia Commons, PDM 1.0)
Když peníze nestačí
Mona Lisa | Leonardo da Vinci | neznámá (970 milionů dolarů)
Nejdražší prodané plátno v historii sice aktuálně představuje Salvator Mundi Leonarda da Vinciho, ovšem renesančnímu géniovi náleží i prvenství v podobě nejhodnotnějšího obrazu dějin, jímž se stala Mona Lisa. Její finanční ohodnocení je nicméně problematické: Da Vinciho vrcholné dílo se totiž řadí mezi mistrovská plátna spadající do vlastnictví muzeí, která je běžně neprodávají. Když se tedy řeší hodnota takovýchto obrazů, obvykle se uvádí jako „nevyčíslitelná“.
Cenu Mony Lisy asi nejlépe odráží její pojistka: V roce 1962 ji francouzský Louvre nechal pojistit na tehdejších sto milionů dolarů, a po započtení inflace tak současná hodnota obrazu činí neuvěřitelných 970 milionů dolarů, tj. zhruba 22,4 miliardy korun. Není proto divu, že pařížské muzeum svůj výjimečný exponát pečlivě chrání a k jeho osvětlení používá pouze speciálně vyvinutou LED lampu. Barvy se v jejím světle jeví z 98 % stejné jako pod širým nebem, ale zároveň lampa minimalizuje ultrafialové a infračervené záření, které by malbu zvolna poškozovalo. (zdroj: Wikimedia Commons, PDM 1.0)