Mikroskopičtí giganti: Můžeme některé bakterie spatřit i bez mikroskopu?
Bakterie zpravidla dosahují velikosti v řádu několika mikrometrů, i mezi nimi ale existují výjimky...
Drtivou většinu bakterií lze pozorovat pouze pomocí mikroskopu, nicméně i v říši mikrobiologie najdeme výjimky potvrzující pravidlo. Druh Thiomargarita namibiensis, což doslova znamená „sírová perla Namibie“, objevili vědci u břehů zmíněného západoafrického státu teprve v roce 1999. Největší známá bakterie se vyskytuje v kontinentálním šelfu při pobřeží a měří až 0,75 milimetru. Více než tisíckrát tudíž překonává naopak nejmenší zatím popsaný druh, parazitickou nanobakterii Mycoplasma genitalium.
Za „gigantickými“ rozměry jednobuněčného organismu stojí objemná vakuola obsahující zásoby dusičnanů, jež zaujímá až 80 % buňky. Mezi bakteriální „velikány“ dále patří například půlmilimetrový druh Epulopiscium fishelsoni, žijící ve vodním prostředí v symbióze s rybami.
TIP: Při desetisekundovém polibku si partneři vymění až 80 000 000 bakterií
Namibijská perla ale dost možná o své prvenství brzy přijde. Vědci totiž nedávno objevili v mangrovech ostrova Guadeloupe v Karibském moři bakterii, která měří v průměru 0,9 centimetru. Největší zaznamenaný exemplář pak dosahuje dokonce velikosti téměř dvou centimetrů, což do jisté míry redefinuje samotný pojem „bakterie“, coby mikroskopického organismu. Nový obr, který si vysloužil příznačné pojmenování Thiomargarita magnifica, zatím na své potvrzení čeká.