Letošní ocenění „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ si nově odnesly tři nadané vědkyně

13. ročník projektu „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ zná své vítězky. Na slavnostním vyhlášení v prostorách Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze získaly ocenění v hodnotě 600 000 Kč dohromady tři talentované vědkyně. Porotu nejvíce zaujaly projekty z oblasti částicové fyziky, toxikologie a mikrobiologie.

20.06.2019 - Komerční prezentace



Do letošního ročníku se zapojilo celkem 40 českých vědkyň, přičemž do dubnového finále, kde byly projekty posuzovány odbornou porotou, složenou ze zástupců Akademie věd ČR, UNESCO a společnosti L’Oréal, jich postoupilo 13. Oproti předchozím ročníkům se soutěžilo pouze v jedné věkové kategorii: do 40 let.

Vítězky 13. ročníku L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě:

  • RNDr. Hedvika Kadlecová, Ph.D. – zkoumá procesy v kvantovém vakuu pro návrh experimentů s PW lasery, které mohou měřit kvantové částicové procesy ve vesmíru.
  • pplk. doc. PharmDr. Jana Žďárová Karasová, Ph.D. – zkoumá nosičový systém využitelný v léčbě Alzheimerovi nemoci, který souvisí se schopností nových molekul prostupovat do mozku.
  • Ing. Silvie Rimpelová, Ph.D. – zkoumá potenciál diagnostiky a léčby nádorového onemocnění prostřednictvím fluorescenčních konjugátů přírodních látek.

„Hlavním cílem tohoto jedinečného programu je podpořit mladé vědkyně již od začátku jejich kariéry. Právě v tomto období mohou mladé vědkyně odradit případné počáteční neúspěchy od dalšího úsilí v jejich odborné činnosti. České republice byl program poprvé představen v roce 2006 a od tohoto roku ocenil již 32 vědkyň. Společnost L’Oréal by tímto způsobem ráda motivovala další generace mladých dívek, které zatím třeba jen zvažují vědeckou kariéru a jejichž nadání naše země potřebuje,“ uvedl generální ředitel L’Oréal Česká republika Tomáš Hruška.

Socioložka Marcela Linková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR dlouhodobě upozorňuje na nízké zastoupení žen mezi výzkumníky. V mezinárodním srovnání se v mnoha ukazatelích řadíme na poslední místo mezi zeměmi Evropské unie. Podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda pracovalo ve vědeckém prostředí v roce 2017 v České republice pouze 26,8 % žen a jejich zastoupení rok od roku klesá. „Bohužel u nás neumíme využívat potenciálu a talentu vzdělaných žen. To s sebou nese velké ekonomické ztráty, především nám ale mohou chybět nápady a přístupy, které ženy díky své odlišné životní zkušenosti a potřebám přinášejí, což má dopad i na náš inovační potenciál,“ domnívá se Linková.

Největší podíl výzkumníků v České republice působí v technických (37,1 %) a přírodních vědách (30,5 %). Avšak zastoupení žen v těchto oborech je velice nízké. V technických vědách působilo v roce 2017 jenom 13,2 % vědkyň a v přírodních vědách 25,1 %.  Nejvyrovnanější zastoupení mají ženy již dlouhodobě mezi výzkumníky v lékařských vědách. V roce 2017 zde ženy představovaly 48,2 %.

Rozhodování ve vědě zůstává i nadále převážně v rukou mužů. V čele výzkumných, vysokoškolských a dalších institucí výzkumu a vývoje, jako jsou grantové agentury, Rada vysokých škol apod., bychom našli jen 14,1 % žen, přičemž v rozhodovacích, kontrolních a strategických orgánech těchto institucí působí 23,3 % z nich.

O projektu „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ ve světě

„L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ byl založen v Paříži v roce 1998 za účelem podpory žen – vědkyň. Program si klade za cíl oceňovat úspěchy již etablovaných vědkyň a vliv jejich odborné činnosti na současnou společnost a rovněž poskytovat podporu mladým vědkyním na počátku jejich kariéry. Od svého vzniku se program postupně rozšířil do mnoha světových zemí a vyznamenal více než 3 200 žen ze 117 zemí.

V roce 2009 získaly dvě laureátky „L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ z roku 2008 Nobelovu cenu ve své oblasti odborných znalostí: Elisabeth Blackburn v oboru medicína nebo fyziologie a Ada Yonath v oboru chemie.

„L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ v České republice

V České republice byl projekt poprvé uveden v roce 2006 ve spolupráci s Akademií věd České republiky a Českou komisí pro UNESCO. Každoročně oceňuje nadějné vědkyně vybrané odbornou porotou, složenou z členů Akademie věd České republiky. Současná výše ocenění činí 600 000 Kč, což obnáší o 100 000 Kč více než loni. Od zahájení projektu v České republice bylo oceněno již 32 talentovaných žen – vědkyň, které si mezi sebou rozdělily částku ve výši více než 7 milionů korun. 

Projekt získal zlaté ocenění v cenách Top Odpovědná firma (2016), kategorie Prospěšný projekt, a letos se v SDG's cenách umístil mezi TOP 5 finalisty v kategorii Rovnost mužů a žen a mezi TOP 15 společnostmi v kategorii Veřejná sféra, kam se přihlásilo 213 projektů. 

O společnosti L´Oréal

Společnost L’Oréal je již více než 100 let oddána kráse. Jedinečné mezinárodní portfolio skupiny L’Oréal obsahuje 34 různých značek, které se navzájem doplňují. V roce 2017 společnost vykázala obrat ve výši 26,02 mld. Euro a celosvětově zaměstnává více než 82 600 lidí. Jako přední světová kosmetická společnost je L’Oréal se svými produkty zastoupena ve všech distribučních sítích: na spotřebitelském trhu, v obchodních domech, lékárnách a drogeriích, v kadeřnictvích, cestovním maloobchodě i ve značkových prodejnách a internetových prodejnách. 

Strategie společnosti L’Oréal stojí na výzkumu a vývoji. Specializovaný tým 3 885 výzkumníků v centrech na celém světě plní svou prací kosmetická přání žen. Závazek udržitelnosti pro rok 2020 v podobě programu Sharing Beauty With All vytyčil ambiciózní cíle pro udržitelný rozvoj hodnotového systému celé skupiny.

 Více informací najdete na stránkách www.loreal.cz nebo www.loreal.com.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace L´Oréal Česká republika

  • Zdroj fotografií

    L´Oréal Česká republika


Další články v sekci