Legenda o svatém Jiří: Čerpal příběh o statečném rytíři ze starořeckých bájí?
Boj statečného rytíře s drakem není jen doménou pohádek. Draci se vyskytují v mýtech a legendách napříč historií a v různých koutech světa. Ten nejslavnější - zápas draka a svatého Jiří, se měl odehrát v Libyi
Za dávných dob naši planetu draci dokonce ovládali. Vždyť koho by při pohledu na obrázek mohutného dinosaura nenapadla podobnost se středověkým vyobrazením draka. O existenci dinosaurů sice víme poměrně krátkou dobu ve srovnání s tisíciletou existencí legend a mýtů o obrovitých obludách chrlících oheň, ale možná mají tito legendární draci k dinosaurům skutečně blízko.
Zkamenělé kosti dinosaurů lidé v zemi nalézali odjakživa, aniž by o nějaké paleontologii měli potuchy. Zato jim bylo jasné, že patřily obrovským zvířatům. Stačilo jen vymyslet příběh, do kterého tato stvoření dokonale zapadla. Nebo stačilo vidět v lese velký strašidelný stín nebo objevit v blátě neznámé stopy a fantazie mohla začít pracovat!
Statečný svatý Jiří
Jedna z nejznámějších legend křesťanské kultury je právě ta o svatém Jiřím – a to jak u římských katolíků, tak i u východních pravoslavných církví v Rusku a Arménii. Na četných vyobrazeních můžeme Jiřího vidět na koni s kopím, které probodává dračí nestvůru. Tento příběh se odehrál v Libyi, kde jedno z měst terorizoval drak. Usadil se u jediného pramene vody a požadoval oběti, aby se lidé mohli napít. Nejprve mu stačily ovce, ale později přišli na jídelníček mladé panny. O tom, kdo se stane další večeří, rozhodoval los. Jednou padl i na královskou dceru. Nezbývalo než vypravit princeznu na poslední cestu. Když nebožačka nedaleko pramene čekala, až se drak vynoří a schramstne ji, objevil se místo něj ale rytíř! S drakem svedl lítý boj a zvítězil.
Obludu nezabil, pouze zneškodnil a dovlekl před město. Slíbil, že draka dorazí, ale měl jednu podmínku. Kdepak, nebyla to půlka království a ruka princezny. Tou podmínkou bylo, že obyvatelé města přijmou křesťanství. Oproti podmínkám, jaké si kladl drak, byl tento požadavek v zásadě přijatelný. Jiří tedy draka proklál svým kopím a místní se nechali pokřtít. Spokojení tak byli všichni, až na princeznu. Jiří totiž zase odjel a ona zůstala na ocet.
Hlava Medúzy
Legenda o souboji svatého Jiří s drakem má nejspíš svůj původ už v předkřesťanské mytologii. Například v příběhu záchrany královské dcery Andromedy. Ta měla padnout za oběť pýše své matky Kassiopeiy, která se příliš chlubila svou krásou na účet bohyně vod. Jako trest poslal bůh Poseidon na království mořskou obludu. Věštba mluvila jasně – aby bylo království zachráněno, musí dostat mořská obluda svou oběť, královskou dceru.
TIP: Pod křídly ohnivého hada: Kde se vzaly mýty o dracích?
Překrásnou Andromedu měšťané skutečně přikovali k útesům, kde měla čekat na naplnění svého osudu. Tím však nakonec nebyl žaludek mořské obludy, ale náruč statečného hrdiny. Právě totiž jel kolem hrdina Perseus, který zabil Medúzu a nesl její hlavu králi Polydektovi. Andromeda se mu zalíbila a Perseus si na jejích rodičích vymohl souhlas, že pokud dokáže princeznu zachránit, dostane ji za ženu. Po nesnadném zápase se mu opravdu podařilo obludu porazit právě pomocí hlavy Medúzy: pod jejím pohledem totiž každý zkameněl, obludu nevyjímaje.