Která další sonda překročí heliopauzu, tedy oblast vlivu Slunce?
Oba Voyagery jsou už za heliopauzou, která další sonda je může napodobit?
Pojmem „heliopauza“ označujeme hranici plazmového vlivu Slunce, tedy vrstvičku, na níž se vyrovnává dynamické působení slunečního větru s působením mezihvězdného plazmatu. Heliopauza ohraničuje tzv. heliosféru neboli oblast dominantního plazmového vlivu naší hvězdy. Má přitom jen málo společného s hranicemi Sluneční soustavy – ty leží mnohem dál, v místech, kde se vyrovnává gravitační vliv naší centrální stálice a okolních hvězd.
Heliopauzu překročily již dvě sondy, a pohybují se tak v mezihvězdném prostředí: Voyager 1 ji překonal 25. srpna 2012, Voyager 2 pak 5. listopadu 2018. Uvedený milník změřily přístroje na palubě obou automatů, neboť vlastnosti okolní látky na opačných stranách hranice se výrazně liší.
TIP: Je to oficiální! Americká sonda Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru
Na cestě ze Sluneční soustavy se ovšem nacházejí ještě tři sondy: jednak Pioneery 10 a 11, vypuštěné v 70. letech, a dále New Horizons, jež prolétla kolem Pluta a nedávno také okolo planetky Ultima Thule. Vyjdeme-li z posledního známého vektoru rychlosti zmíněných automatů a pomocí modelu odhadneme vzdálenost heliopauzy ve směru jejich letu (odhad přitom může zatížit velká chyba, neboť daná hranice není statická a reaguje na nejrůznější podněty od Slunce i z okolního prostoru), zjistíme, že další „v pořadí“ je Pioneer 11 zhruba v roce 2027, následovaný New Horizons kolem roku 2043 a jako poslední Pioneer 10 přibližně v roce 2057. Od již nefungujících Pioneerů se o překročení heliopauzy nedozvíme, existuje však velká šance, že sondu New Horizons zastihne její přechod v dobrém technickém stavu.