Konec krvavého mýtu: Na dveřích kostela v Hadstocku není přibitá kůže Vikinga
Podle dávné legendy se měla na dveřích kostela sv. Botwulfa v anglickém Hadstocku nacházet kůže loupeživého Vikinga. Podrobný rozbor zbytků kůže vědci z Univerzity v Cambridgi ale ukázal něco jiného…
S poklidným středověkým kostelem sv. Botwulfa v Hadstocku ve východoanglickém hrabství Essex, se pojí krvavá legenda. Na konci 19. století zde během probíhajících oprav zjistili, že pod kováním na starodávných dveřích kostela je připevněný velký kus kůže. Podle místní legendy má jít o kůži vikingského nájezdníka…
Dotyčný Viking se měl pokusit vyrabovat kostel. Legenda ale praví, že neuspěl a byl zaživa stažen z kůže. Tak pak byla přibita na dveře kostela, jako děsivá výstraha všem, kdož přicházejí s podobnými úmysly.
Kostelní dveře s lidskou kůží
Kostel sv. Botwulfa není jediný středověký kostel v Anglii s podobnou „dekorací“ na vstupních dveřích a s podobnou legendou. Dalšími jsou relativně blízký kostel sv. Michala a všech andělů v Copfordu u Colchesteru, rovněž v hrabství Essex, a dokonce i poněkud honosnější a zřejmě nejznámější anglický svatostánek – Westminsterské opatství v Londýně.
Vědci se již dříve pokoušeli určit původ objevené kůže, ale výsledky výzkumu nebyly jednoznačné. Podle některých studií šlo o lidskou kůži, podle jiných nikoliv. Nedávno se do této záležitosti vložil archeolog Ruairidh Macleod z britské Univerzity v Cambridgi se svými kolegy.
TIP: Archeologové objevili v ruinách středověkého anglického kostela magická znamení
Badatelé prozkoumali vzorky kůže z kostelních dveří v Hadstocku i z dalších zmíněných míst, pomocí nedestruktivní analytické metody ZooMS (Zooarchaeology by Mass Spectrometry). Ta je založená na čtení sekvencí aminokyselin v kolagenu. Výsledky jejich bádání jsou jednoznačné – žádná z kůží na dveřích anglických kostelů není lidská. V Hodstocku a ve Westminsterském opatství mají hovězí kůži, zatímco v Copfordu jde o kůži koňskou nebo oslí.