Když je matkou císařovna: Jaký byl osud dcer Marie Terezie?

Narodit se do císařské rodiny neznamenalo automaticky pohádkový život. Své o tom věděly i habsburské dcerky

30.09.2018 - Kateřina Höferová



Marie Terezie zplodila s Františkem Lotrinským šestnáct potomků, z toho 11 dcer! Dospělosti se ale všechny nedožily... Nejznámější je samozřejmě Marie Antoinetta, ale i její sestry prožily zajímavé životy.

Třetí dítě Marie Anna

Její dva sourozenci brzo zemřou a ona zůstává s rodiči sama. Matka ji příliš ráda nemá. Chtěla a hlavně potřebovala dědice, syna a muže! Dcera se jí příliš nehodí. Marii Anně nikdo neřekne jinak než Marianna. Od dětství je hodně nemocná. V osmnácti letech dostane zápal plic. Skoro to vypadá, že má smrt na jazyku. Ale nakonec se uzdraví. Nemoc však nezůstane bez následků. Přidá se tuberkulóza páteře! Marianna má na zádech nevzhledný hrb, kašle a špatně dýchá. Na vdavky může zapomenout. Ještě víc se uzavře do sebe.

Matka jí city příliš neprojevuje. Zato tatínek ano. Spolu se věnují bádání. Matematice, numismatice, archeologii. Marianna taky krásně maluje a hraje na několik hudebních nástrojů. Po smrti matky se přestěhuje do městečka Klagenfurt. Ve Vídni není příliš oblíbenou. Tady ji ale milují. Měšťané jsou poctěni, že tak blízko u nich chce bydlet člen císařské rodiny. Marie Anna má zase dostatek klidu na studium. Hodně času tráví v místním klášteře. Má mnoho přátel. Pořádá plesy a další kulturní akce. Konečně má pocit, že někam paří a je tam chtěná. Její zdraví se ale stále zhoršuje... Umře v jedenapadesáti letech obklopena svými blízkými a ani před smrtí nešetří humorem a dobrou myslí.

Milovaná Marie Kristina

Narodí se v den, kdy její matka slaví pětadvacáté narozeniny. Dědic už je na světě, není tedy důvod neradovat se nad narozením děvčátka. A Mimi je rozkošná. Jemná a vzdělaná. Krásně maluje, zpívá, mluví několika jazyky. Rodiče ji zbožňují. Ona se ale často chová povýšeně. Sourozenci se jí vyhýbají. Mimi si z toho nic nedělá. Zamiluje se do prince Alberta. Zatímco další z jejích sester si musí vzít muže, které neznají nebo nesnáší, ona se může provdat z lásky! S milovaným manželem má dítě. To ale záhy zemře.

Výhody, které dostávají od samotné císařovny, vezmou za své po její smrti. Na trůn usedá Josef II. A velice dobře si pamatuje na sestřinu povýšenost. Chce jejich životu v luxusu udělat přítrž. Manželé se musí odstěhovat do Nizozemí. Další děti nemají. O to víc se věnují sbírání umění. Vídeňská Albertina? Slavné muzeum je pojmenováno právě po manželovi krásné Mimi. Její šťastná hvězda zhasne, když jí je šestapadesát let. Na náhrobku má napsáno: „Nejlepší manželce Albert“.

Sličná koketa Marie Alžběta

Ze všech dcer císařského páru byla nejkrásnější. A o svou krásu taky pečlivě dbala. Studium ji příliš nezajímá. Neučí se cizí jazyky. Nebaví ji umění. A o pozornosti či pečlivosti nemůže být ani řeč. Raději si vybírá krásné šaty. Sbírá klevety. Vymýšlí legrácky a ironické bonmoty. Není divu, že přísná matka je z ní poněkud nešťastná. Nedá se nic dělat. Marii Alžbětu je potřeba provdat. Nápadníků je celá řada. Kdo by netoužil po krásné, veselé dcerce z císařské rodiny?

Svatba už je na spadnutí. Ale ejhle. Osud si začíná vybírat krutou daň. Při zhoubné epidemii neštovic onemocní i krásná Alžběta. Stoná těžce, ale uzdraví se. Ovšem nemoc nezůstane bez následků. Krasavice se promění v nepěknou ženu se zjizvenou tváří! Pro marnivou šlechtičnu je to tragédie. Uzavře se do sebe. Začne být ještě více ironickou a zlou. Nikdy se už neprovdá. Později se odstěhuje z Vídně a stane se abatyší v Ústavu šlechtičen. Její život opět dostává smysl. Pilně pracuje. Až tady se z ní stává laskavá a moudrá žena. Dožije se pětašedesáti let.

Popelka Marie Amálie

Je tvrdohlavá, ale moudrá. Nerada si do něčeho nechává mluvit. Diskutovat s císařovnou Marií Terezií se každé z jejich dětí bojí. Marie Amálie ale ne! Matku to rozčiluje a snaží se dceru raději dobře provdat. Proti její vůli si musí vzít Ferdinanda Parmského. Matka ji před svatbu nabádá, aby byla manželovi laskavo a dobrou ženou. Ale copak to jde? Ferdinand je hrubián, buran, a agresivní hulvát. Chudák Amálie... Svůj potenciál se snaží zúročit alespoň v politice. Ani tady nemá štěstí. Nezkušeností způsobí mnoho mezinárodních skandálů. Její matka s ní přeruší veškerý kontakt. Do konce života se spolu nesetkají! Nešťastné manželství se podepíše i na jejím zdraví. Když ovdoví, vrátí se zpět do Vídně. Je nemocná a zlomená. Později žije ve svém paláci v Mnichově a snaží se užít si alespoň ty poslední chvíle.

Drbna Marie Josefa

Prý byla hrubá, nehezká, nepozorná a ráda sbírala drby. Její matka ji neměla v lásce. Krásný vztah má ale se svou starší sestrou. Ty dvě tráví veškerý čas společně. Ale nic netrvá věčně. Epidemie neštovic opět zaútočí a její milovaná sestra umírá! Marie Josefa je na všechno sama. Propadne do velkých depresí, má psychické problémy. Matka se ji rozhodne provdat. Za Ferdinanda Neapolsko-Sicilského. Josefa ho ale nemiluje. Ona je sice obhroublá, ale s dobrým srdcem. On je elegán, ale s velmi špatnou pověstí. Platí za arogantního protivu, který nemá daleko ani k agresivitě. Před svatbou jde Marie Josefa do krypty za svou zemřelou sestrou. A osud opět rozhodí karty. Nakazí se neštovicemi a v pouhých šestnácti letech umírá...

Napoleonova rivalka Marie Karolína

Projevuje všechny kvality k tomu, aby jednou mohla dobře panovat. A pořád je tady Ferdinand Neapolsko-Sicilský. První snoubenka mu zemřela na neštovice, kdo bude ta druhá? Ferdinand se ožení s další dcerou Marie Terezie, s Marií Karolínou. Manželství ale není šťastné. Společně žijí v Neapoli. Ferdinand se nevěnuje chodu státu, ale raději honům a milenkám... Karolína je zoufalá, ale velice silná. Panování vezme do svých rukou. A situace v zemi se rázem obrátí. Nastolí řád a jasná pravidla. Stihne u toho porodit osmnáct dětí!

TIP: Přísná Marie Terezie: Nejslavnější matka Evropy

Kolem však brousí ten malý velký muž Napoleon Bonaparte. S Marií Karolínou se v lásce rozhodně nemají. Napoleon dobije i Neapol a nešťastná vládkyně se musí ukrývat na Sicílii. Později ještě odcestuje do Vídně, ale ani tady není příliš vítána. Zvlášť pro její štiplavost a poznámky. Ty alespoň využije ve svém boji proti císaři Napoleonovi. Tolik by chtěla, aby jeho rychle nabitá sláva vzala za své. To se stane v bitvě u Waterloo. Marie Karlína se toho ale nedožije. Chybí ji k tomu pouhých několik měsíců. Umírá ve dvaašedesáti letech.

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci