Kdo nosil nejstarší tetování: 5 000 let staré mumie z Gebeleinu
Mumie nalezené koncem 19. století v Egyptě mají na těle nejstarší známé figurální tetování
Ledový muž Ötzi představuje nejstarší známou mumii s geometrickým tetováním. Loni pak vyšla studie týkající se dvou unikátních mumií starých víc než pět tisíc let, nazývaných Muž z Gebeleinu a Žena z Gebeleinu – podle egyptského naleziště, kde se je podařilo objevit. Už sto let spočívají v Britském muzeu, ale až dosud se nikdo příliš nezabýval kresbami na jejich kůži.
Saze pod kůží
Na rameni prvního zmíněného nebožtíka se nachází divoký býk a ovce, žena má na téže části těla motivy ve tvaru písmene S. Podle Daniela Antoina, jenž se na výzkumu podílel, jsou popsané náměty výjimečné: Býk podle něj odkazuje na společenské postavení mrtvého, stejně jako na jeho sílu. Odhalení přesného významu symbolů však značně ztěžuje fakt, že oba dávní lidé žili někdy mezi léty 3351 a 3017 př. n. l, tedy ještě než se začaly používat egyptské hieroglyfy. Jelikož byla kultura Egypta v té době již na vysoké úrovni, mohou mít kresby hluboce symbolický, magický význam a nejspíš sloužily jako duchovní ochrana.
Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze. Archeologové se dřív domnívali, že si podobně nechávaly zdobit tělo pouze ženy, a to z erotických důvodů nebo aby zvýšily svou plodnost. Nový výzkum však potvrdil tetování u obou pohlaví.