Jihoamerická Patagonie: Dobrodružství na kraji světa
Patagonie proslula nevyzpytatelným počasím, ale také nádhernými scenériemi, jimž na argentinské i chilské straně dominují hory. Ještě před nedávnem se přitom malebnou krajinou proháněla stáda ovcí, táhnoucí se zdánlivě do nekonečna
Nejjižnější výběžek Latinské Ameriky nazval „zemí Patagónů“ Fernão de Magalhães. Do oblasti zavítal jako první Evropan v roce 1520 a jméno, jež přetrvalo dodnes, zvolil kvůli místnímu kmeni Tehuelčů. Domorodci totiž příchozí muže výrazně převyšovali, a působili na ně jako obři. Portugalský mořeplavec v nich proto viděl Patagóna, gigantickou postavu z rytířského románu Primaleón, který vyšel roku 1512 a v době Magalhãesovy cesty kolem světa se těšil velké oblibě.
Indiány Tehuelče každopádně v dnešní Patagonii téměř nepotkáte: Takřka všechny je totiž pobili přistěhovalci, když ve druhé polovině 19. století region ve velkém osídlili. Půdu pak přeměnili na pastviny pro ovce, kterých tam v polovině minulého století žilo na dvaadvacet milionů. Vzhledem k výraznému poklesu ceny vlny a novozélandské konkurenci je dnes ovšem jejich chov v Patagonii na ústupu a zbývá jich asi pět milionů. Následky přetvoření krajiny jsou nicméně dalekosáhlé. Z původních kmenů Tehuelčů, Yaghanů, Alakalufů či Selknamů zůstalo jen pár jedinců, zatímco další domorodé skupiny vymizely úplně. A utrpěla také původní vegetace, po jejímž ústupu se z velké části území stala poušť.
Závoj z oblaků
Cestovatele dnes do Patagonie láká například vyhlídka na mohutnou skalní stěnu Fitz Roy, s vrcholem v nadmořské výšce 3 405 metrů. Gigant nese jméno kapitána lodi HMS Beagle, na jejíž palubě se vydal na vědeckou expedici Charles Darwin, a v domorodém jazyce se mu říká „kouřící hora“ – nicméně navzdory předpokladu nejde o aktivní vulkán. Mohutný kus žuly se nachází na okraji Jihopatagonského ledovcového pole o rozloze zhruba sedmnácti tisíc kilometrů čtverečních, a jelikož se z oblasti trvale odpařuje voda, halí vrchol téměř bez ustání mraky. Ačkoliv Fitz Roy alias Cerro Chaltén zdaleka nepatří mezi nejvyšší na světě, zdolali jej teprve v roce 1952 horolezci Lionel Terray a Guido Magnone. Dnes se k němu nejlépe dostanete z horského městečka El Chaltén.
Zatímco zmíněný skalnatý poklad se tyčí na argentinské straně Patagonie, pohled na tzv. tři věže se vám naskytne z chilského národního parku Torres del Paine. K vyhlídce na popsaný přírodní skvost dojdete pěšky, ale musíte počítat s převýšením asi osmi set metrů a ke konci trasy také se značně kamenitým terénem, který zformoval pohybující se ledovec. Panoráma skalních stěn rudě nasvícených vycházejícím sluncem však za vynaložené úsilí stojí. Chcete-li si Torres del Paine užít opravdu naplno, vydejte se buď na třídenní W trail, nebo na osmidenní okružní O trail. Na trase obou treků pak uvidíte i vrchol Cerro Ostrava: Ke svému jménu přišel v roce 1969, kdy ho jako první pokořili vítkovičtí horolezci Václav Sagan, Jaromír Volný a Jiří Tomčala.
Razítko na cestu
Kdo by se chtěl projít po samém „okraji“ jihoamerického kontinentu, navštívit nejjižněji položené město či železnici a poslat pohled z tamní pošty, musí zavítat až na souostroví Ohňová země. Jméno mu dali nepřímo rybáři z kmene Yaghanů, kteří se navzdory nepřízni počasí pohybovali vodami průlivu Beagle téměř nazí: Nezahřívalo je oblečení, nýbrž ohně, jež neustále nosili s sebou – dokonce i na lodích. Všudypřítomný kouř pak evropské námořníky inspiroval k volbě názvu.
Nejjižněji položené město světa Ushuaia představuje typickou přístavní obec, která ožívá s příjezdem zaoceánských výletních lodí mířících k Antarktidě. Podobný geografický rekord náleží i stanici pošty, jež se nachází asi patnáct kilometrů za městem. Jedná se o pomyslné království Carlose Alberta Delorenza, který instituci řídí už třicet let: Přijímá nejen pohledy k odeslání, ale za malý poplatek rozdává také razítka do pasu a víza do Antarktidy. Od poštovního úřadu pak vede podél moře jedna z mála udržovaných a trvale průchozích turistických cest.
Železnice pro trestance
Za Ushuaiou narazíte i na železnici, jejíž historie se začala psát v roce 1902. Až do poloviny 20. století vozily vagony hlavně trestance tamní věznice a náklad dřeva, které odsouzení těžili. Dnes jde o turistickou atrakci, jež plní sen návštěvníkům prahnoucím po pohodové projížďce místními krásnými lesy, plnými pokroucených pabuků nebo červeně kvetoucích kalokeřů.
Pokud počasí dovolí, vyrazte za dalším dobrodružstvím na moře: Z chilského města Punta Arenas na pobřeží Magalhãesova průlivu lze zamířit například na ostrov Isla Magdalena a tiše obdivovat tamní tučňáky magellanské. Z Ushuaie pak doplujete nejen k nejjižnějšímu majáku světa, ale také na návštěvu kolonií lachtanů, kormoránů či tučňáků patagonských. V tomto případě je však možné zvířata pozorovat pouze z paluby.
Napospas moři
Lodě sehrály ve zmíněné oblasti zásadní roli a repliky těch nejvýznamnějších dnes opatruje soukromé Museo Nao Victoria v Punta Arenas. Karaka Victoria, na níž Magalhães obeplul svět, vás překvapí malými rozměry i relativní prostotou. Prohlédnout si můžete také HMS Beagle s miniaturní kajutou, kde Darwin shromažďoval materiál pro svou vědeckou práci. A spatříte rovněž neuvěřitelně malý člun, na němž Ernest Shackleton spolu s pěti souputníky urazil čtrnáct set kilometrů z antarktického Sloního ostrova na Jižní Georgii, aby zajistil pomoc pro posádku své lodi Endurance. Roku 1914 zamířil na její palubě v čele britské královské expedice k jižnímu pólu, plavidlo však uvázlo v ledu a jeho trup mrazivé sevření nevydržel.
Bezpochyby nejúchvatnější podívanou v Patagonii však skýtají ledovce. Formují se převážně v Jihopatagonském ledovcovém poli, načež rychlostí někdy i dvou metrů za den „prorůstají“ k nedalekým jezerům. Nejznámější z nich, Perito Moreno, se tyčí v průměru do výšky sedmdesáti čtyř metrů nad hladinu Lago Argentino. Proslul přitom nejen snadnou dostupností, takže se pohledem na jeho masu může kochat opravdu každý návštěvník – ale také spektakulárním lámáním, které doprovází ohlušující rachot i nadšené výkřiky turistů.