Jak vznikaly první banky? Ta z 15. století funguje dodnes

Bankovnictví ušlo od svého zrodu obrovský kus cesty. Během tisíce let se z bankovních chrámů střežených božstvem staly moderní bankovní domy, které poskytují nejrůznější druhy všech možných úvěrů a vymýšlí inovativní aplikace. První banka přitom vznikla už v 15. století a stojí dodnes. Rozšiřte si obzory a zjistěte, jaké další zajímavosti historie bankovnictví skrývá.

19.03.2021 - Komerční prezentace



Od směnného obchodu až k internetovému bankovnictví

Bankovnictví se vyvíjelo po tisíce let a stále se vyvíjí. Ještě předtím, než se objevily první peníze a půjčky, si lidé mezi sebou vyměňovali pouze zboží a poskytovali služby, a tak vznikl směnný obchod. Tehdejší transakce zahrnovaly zejména šperky, cenné látky, zbraně, ale i dobytek. Žádné speciální kódy bank, žádné převody měn, žádné bankomaty na každém rohu. O tom si naši předci mohli nechat pouze zdát. První rysy bankovnictví získalo tehdejší obchodování až s příchodem prvních mincí, jejichž vznik v Řecku se datuje k 7. století před naším letopočtem. 

První banky vznikaly už v Babylonské říši

První bankovní „domy" vznikly už ve starém Babyloně přibližně v 18. století před naším letopočtem. Tuto skutečnost dokazují mimo jiné hliněné destičky se záznamky o tehdejších úvěrech. Jako určitá forma banky tehdy sloužily především chrámy. Nejednalo se tedy o žádné speciálně vystavěné budovy. Chrámy fungovaly jako taková úschovna majetku – nejčastěji si do nich místní i poutníci ukládali obilí, domácí zvířata, drahé kovy, později pak i mince a další cenné zboží. Stejně tak si lidé mohli naopak trochu přilepšit půjčkou. Co se zabezpečení uloženého majetku týče, nepředstavujte si mnohanásobné jištění, zabezpečené sejfy nebo ověřování pomocí SMS kódů – vše zůstávalo pod ochranou samotných bohů.

Vedení účetních deníků

Zajímavostí je, že už v dobách Římské říše kladli lidé důraz na organizaci a pořádek. Stát po bankéřích již tehdy vyžadoval vedení účetní evidence a knih. Antičtí bankéři tak museli povinně vykazovat veškeré pokladní i bezhotovostní transakce a vše si poctivě zapisovat do hlavní účetní knihy. Mezinárodní obchod pak fungoval na bázi směnky, která částečně nahrazovala hotovost. 

Nejstarší bankovní instituce, která funguje dodnes

Itálie se pyšní nejen fantastickou kuchyní, ale i nejdéle sloužícím peněžním ústavem. Banka Monte dei Paschi di Siena byla založena v 15. století, konkrétně v roce 1472 a své služby klientům poskytuje dodnes. Hlavním úkolem této italské banky však bylo peníze shromažďovat a dále je využívat pro poskytování úvěrů charitě. Banka sice stále funguje, v její původní historické budově dnes ovšem najdete galerii.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace MONETA Money Bank

  • Zdroj fotografií

    MONETA Money Bank


Další články v sekci