Jak vyčistit tělo i mysl: V Japonsku vzniká futuristická myčka pro lidi
Zkusili byste „lidskou myčku“? Japonští vědci vyvíjejí futuristickou lázeň vybavenou umělou inteligencí, která omývá malými bublinkami a pouští uklidňující hudbu a videa
Rádi si po dlouhém dni dopřejete horkou lázeň? Pokud vám k uklidnění nestačí běžná koupel v horké vodě, nejspíš vás potěší novinka, která se rodí v Japonsku. Společnost zabývající se koupelnovou a kuchyňskou technikou zde představila plány na „myčku pro lidi“. Japonská společnost Science Co. ji plánuje jako součást své produktové řady Mirable a hotová by měla být do dvou let.
Koncept nazvaný Project Usoyaro slibuje „technologii jemných bublinek“. Nemá ale jít o modernější verzi vířivky – zařízení má být vybavené nejrůznějšími senzory a umělou inteligenci, které se mají postarat o „automatizovanou koupel“.
Uživatel se jednoduše posadí do křesla a mikrobubliny vytvářené ultrazvukem odstraní veškerou špínu hluboko z pórů pokožky. Křeslo má být vybavené senzory srdeční aktivity – data bude vyhodnocovat umělá inteligence a podle míry uvolnění bude uživateli nabízet hudbu nebo video podle jeho aktuálního rozpoložení.
Inspirace po 52 letech
Možná překvapivě nejde o úplně nový nápad – vývojáři přiznávají, že se inspirovali ultrazvukovou lázní ve tvaru vejce od Sanyo Electric, která byla poprvé představena již na výstavě Expo v Ósace v roce 1970. Předseda společnosti Science Co., Yasuaki Aoyama, se jako desetiletý údajně výstavy osobně zúčastnil a byl vynálezem fascinován. Jako komerční produkt se lázeň Sanyo neujala, firma ale technologii dále rozvíjela a našla pro ni uplatnění ve svých pračkách.
TIP: V japonských kancelářích by se v budoucnu mohly objevit boxy na spaní
Yasuaki Aoyama doufá, že jejich „lidská myčka“ bude úspěšnější a najde v budoucnu uplatnění nejen v domácnostech, ale i v nemocnicích a pečovatelských domech. Veřejnosti se má myčka Usoyaro poprvé představit na výstavě Expo v Ósace v roce 2025.