Jak je možné, že existují galaxie bez temné hmoty? Vědci už zřejmě znají odpověď
Kosmologická simulace navedla vědce k rozlousknutí letitého problému existence galaxií bez temné hmoty
Odborníci vedou vášnivé spory, zda existují galaxie bez temné hmoty – stále záhadné substance, o které nevíme téměř nic, ale s jejíž gravitací přesto počítají modely vzniku a vývoje galaxií i celého vesmíru. V poslední době se situace vyvíjí spíše ve prospěch existence galaxií bez temné hmoty.
Současné konvenční modely ale nedokážou vysvětlit, jak by taková galaxie mohla vzniknout. Vědci proto hledají mechanismus, který by mohl být za galaxie bez temné hmoty zodpovědný. Mezinárodní tým, který vedl Jorge Moreno z Kalifornské univerzity v Irvine věří, na takový mechanismus konečně narazil.
Simulované galaxie bez temné hmoty
Badatelé simulovali kus vesmíru, jehož virtuální velikost byla asi 60 milionů světelných let. Simulace začala krátce po Velkém třesku a vyvíjela se až do dnešní doby. Když Moreno s kolegy prozkoumali výsledky, ukázalo se, že jejich simulovaný vesmír obsahuje sedm galaxií bez temné hmoty. A simulace jim dokonce prozradila, jak k tomu došlo.
Podle vědců tyto galaxie přišly o svou temnou hmotu v simulovaných srážkách. Když se malé galaxie střetly s asi tisíckrát hmotnějšími galaktickými sousedy (a takovou srážku přežily), přišly o většinu své hmoty i své temné hmoty. Podle Morena šlo o „naprostou náhodu a nepravděpodobnost“. Historie velkých vynálezů a objevů už ale mnohokrát ukázala, že náhoda může v bádání sehrát klíčovou roli.
TIP: Přece jen existují: Hubble potvrdil galaxii bez temné hmoty
Podle Roberta Feldmanna z Curyšské univerzity výsledky simulací napovídají, že galaxie bez temné hmoty mohou být velmi běžné, obzvláště v blízkosti velkých a velmi hmotných galaxií. James Bullock z americké Kalifornské univerzity v Irvine zase přiznal, že ho objev galaxií bez temné hmoty původně znepokojoval. Astrofyzici totiž používají standardní kosmologický model, na který jsou pyšní a nelibě nesou jeho zpochybnění. V tomto případě se ale zřejmě našlo vysvětlení, které nepotřebuje žádnou novou fyziku.