Jak dlouho trvá doživotí? Americký soud řešil neobvyklou žádost doživotně odsouzeného
Vrah odsouzený na doživotí tvrdí, že se mu během operace zastavilo srdce – tudíž zemřel, a má tak právo na svobodu…
Benjamina Schreibera, kterému je momentálně 66 let a do vězení se dostal roku 1997 za brutální vraždu, museli hospitalizovat kvůli ledvinovým kamenům. Rutinní operace však v jeho případě neproběhla zcela hladce a pacientovi se během ní zastavilo srdce. Lékaři jej sice zachránili, nicméně vězeň se po zákroku rozhodl chopit šance: Stanul znovu před soudem s tvrzením, že je-li odsouzený na doživotí a na operačním sále technicky vzato zemřel, měl by být propuštěn na svobodu.
Neobvyklou kauzu dostala na starost soudkyně Amanda Potterfieldová, která rozhodla, že vězňův trest neskončil. Své rozhodnutí podpořila argumentem „chybějící defnice života“. Podle Potterfieldové totiž není „život“ definován státním zákoníkem a je tak nutné přijmout „jeho prostý význam“. Benjamin Schreiber žije, což znamená, že zbytek svého života má strávit za mřížemi, bez ohledu na to, zda byl oživován.
TIP: Triky ze staré školy: Seznamte se s pěticí vypečených podvodníků
Přes svoji neobvyklost nebyla kauza Benjamina Schreibera první svého druhu. Se stejným požadavkem předstoupil v roce 1988 před soud i Jerry Rosenberg, odsouzený v roce 1962 na doživotí za vraždu dvou newyorských policejních detektivů. Podobně jako Schreiber i Rosenberg absolvoval ve věznici lékařský zákrok, během kterého se mu na chvíli zastavilo srdce. Ani v tomto případě ale soudce neakceptoval tvrzení vězně, že šlo o smrt v pravém slova smyslu a že tedy došlo k naplnění doživotního trestu.