Indonéský Borobudur: Největší a nejstarší buddhistický chrám na světě
Chrám Borobudur se nachází v centrální části Jávy asi 40 km od města Yogyakarta v Indonésii. Je to největší a nejstarší buddhistický chrám na světě. Jedná se o velmi zajímavou stavbu postavenou na obdélníkové základně ve třech úrovních. První úroveň tvoří pyramidální základna s pěti čtvercovými terasami, druhá část je tvořena kuželem se třemi kruhovými plošinami a v horní části se nachází monumentální stupa. Jeho kouzlo a tajemnost je ještě více umocněno tropickým deštným pralesem, který Borobudur obklopuje. Jeho strategická pozice, majestátnost a velikost učinily tuto stavbu nejznámější turistickou atrakcí Jávy. Jeho fotky naleznete všude - na pohlednicích, turistických brožurách a plakátech.
Historie
Historici se domnívají, že Borobudur byl postaven na přelomu 8. a 9. století za vlády jávské dynastie Sailendra. Nicméně je to pouze domněnka vycházející z předpokladů. Historici tu nikdy nenašli žádný písemný důkaz. Upřímně, nikdo neví jistě, kdo tento chrám postavil a za jakým účelem. Přibližné datum vzniku bylo zjištěno pouze srovnáním reliéfu - různých tvarů vytesaných do kamene a psaného textu. Jedno je však jisté – tato úžasná stavba byla opuštěna hned po dokončení prací. Stále ale zůstává záhadou, proč byl tento chrám postaven. Říká se, že o struktuře chrámu věděli pouze místní lidé a muslimové se o buddhistický chrám příliš nezajímali a postupem času dost zchátral. Vliv měla hlavně okolní půda, vlhkost tropického pralesa a ani nebyl nijak chráněn před zemětřesením, která jsou na Jávě častá.
Po staletí o Borobudur nebyl žádný zájem a už to vypadalo, že tato ojedinělá památka bude ponechána svému osudu. Ale naštěstí se tomu tak nestalo. Až v roce 1814, kdy byla Jáva britskou kolonií, anglický guvernér Thomas Stamford Raffles, slyšel příběhy od místních vesničanů o tajemném a opuštěném chrámu. Poslal tam své lidi, aby toto místo prozkoumali. Dva měsíce pak musel tým 200 mužů kácet stromy, pálit vegetaci a vyhrabat spoustu zeminy, aby vůbec mohli chrám odhalit. Holanďané zahájili pak specifičtější a podrobnější výzkum. Byli to právě oni, kdo provedli celkovou údržbu stavby. Veškeré práce byly dokončeny těsně před vypuknutím 2. světové války. Čím podrobnější výzkum byl prováděn, tím více otázek se začalo objevovat kolem jeho historie. Chrám postupně odkrýval více a více tajemství a vědci byli překvapeni každým dnem, což nakonec vedlo k podivným teoriím, z nichž mnohé byly založeny na polopravdách. Díky tomu se Borobudur stal velmi populárním po celém světě a stále více turistů ho každým rokem navštěvuje.
Charakteristika chrámu
Hlavní stupa je vyrobena z kamene a její výška dosahuje 36 metrů rozkládající se na základně 123 m2. Je opravdu obrovská a můžeme ji přirovnat k největší pyramidě ze starověku z mayského období, která se nachází v Mexiku. Architektura Borobuduru je opravdu dech beroucí a jedná se vlastně o takový malý zázrak designu. Při stavbě nebyla vůbec použita malta a místní stavitelé chrám postavili pouze pomocí pevných kamenných bloků. Jeho konstrukce je jako dílky z lega, drží pohromadě bez lepidla. Jak jsem psala již výše, Borobudur byl postaven ve třech úrovních – pyramidální základna s pěti čtvercovými terasami, uprostřed kužele se třemi kruhovými plošinami a nahoře monumentální stupa. V celém chrámu najdete spousty stúp kolem teras představující život Buddhy. V chrámu se nachází neuvěřitelných 504 soch Buddhy. Při pohledu ze shora chrám tvoří tvar buddhistické mandaly, která představuje v buddhismu kosmos a povahu mysli, buddhistické pojetí vesmíru jako celku. V roce 1991 byl Borobudur zapsán na seznam UNESCA.
TIP: Vyberte si jeden ze zájezdů na Bali. Poznejte místní kulturu, památky a relaxujte na plážích.
Jak se tam dostanete
Je několik způsobů, jak se k Borobuduru z Yogyakarty dostat. Nejlevnější, ale nejméně pohodlný způsob je jet místním autobusem. Tento způsob dopravy je spíše vhodný pro mladé cestovatele. Autobusy odjíždějí z terminálu Jombor na severu Yogyakarty a jízda trvá asi 90 minut a lístek stojí jen 20.000 rupií. Nicméně první autobus odjíždí v 6 hodin ráno a tím pádem nestihnete východ slunce, který je opravdu nádherný. Další způsob jak se tam dostat je, že si koupíte v místní cestovní agentuře transfer mini dodávkou s dalšími cestujícími a cena by neměla být vyšší než 200.000 rupií za zpáteční transfer a hlavně byste měli dorazit včas na východ slunce. Nebo se můžete najmout řidiče i s průvodcem – to vás bude stát sice nejvíce, ale za to je to nejpohodlnější, a pokud máte málo času, je to nejlepší volba. Vstupné do chrámu Borobudur stojí 325.000 rupií/dospělý, studenti za 190.000 rupií. Každým rokem se vstupné zvyšuje, ale tato nádherná památka opředená spousty tajemství určitě stojí za návštěvu.