Indie chce letos otestovat demo budoucího raketoplánu Avatar

Indie vyvíjí svůj vlastní kosmický raketoplán Avatar, který by měl do kosmu vzlétnout poprvé v roce 2025

19.03.2016 - Martin Reichman



Apetit vesmírného výzkumu Indické kosmické agentury (ISRO) stále neutuchá. Po úspěchu sondy MOM se Indie stala čtvrtým členem elitního klubu průzkumníků Marsu. Na konci loňského října úspěšně vypustila Astrosat - svou první astronomickou družici, která má zkoumat vesmír v oboru viditelného světla a ultrafialového a rentgenového záření. Dalším plánovaným cílem indické agentury je představení vlastního raketoplánu.

O podobě plánovaného raketoplánu Avatar (Aerobic Vehicle for Transatmospheric Hypersonic Aerospace TrAnspoRtation) zatím není mnoho informací. Letos by měl být k dispozici tzv. technologický demonstrátor RLV TD – zmenšená maketa budoucího raketoplánu a v plánu je i jeho testovací suborbitální let.

Od demoverze k raketoplánu

Maketa RLV TD má odstartovat letos v létě. Do výšky 32 kilometrů ji má vynést nosič S9, který je jinak součástí větší indické nosné rakety Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Poté má RLV TD setrvačností vystoupat do výšky okolo 70 kilometrů a následně přistát na moři. Celý zkušební let má trvat asi 15 minut.

Oproti tomu plánovaný Avatar má mít dva stupně, jeho hmotnost má činit asi 25 tun, přičemž hmotnost užitečného zatížení v nákladovém prostoru se bude pohybovat okolo 1 tuny. Během startovní fáze bude raketoplán urychlován po určitou dobu také nadzvukovým náporovým motorem, přičemž okysličovadlo (kyslík), bude stroj nasávat z okolní atmosféry. Podle plánů by měl být Avatar schopen odstartovat asi stokrát.

  • Zdroj textu

    ISRO

  • Zdroj fotografií

    ISRO


Další články v sekci