Horní Rakousko: Kolem dokola

Patříte k milovníkům cyklistiky? V nedalekém Horním Rakousku totiž můžete šlápnout do pedálů na více než dvou tisících kilometrů. A nejen to…

14.05.2014 - Dagmar Kulaviaková



Přes Horní Rakousko vede jedna z nejznámějších evropských cyklostezek – Dunajská. Ročně si její kouzlo užije na 660 tisíc cyklistů. Osmdesát procent její trasy je bez aut, zbývající část vede po málo frekventovaných silnicích. Příjemná projížďka s mírným sklonem nabízí v Horním Rakousku řadu zajímavostí. Příznivce historie upoutá klášter Engelszell založený ve 13. století. Ten je jediným trapistickým klášterem v Rakousku a proslul díky výrobě svých likérů. Za návštěvu určitě stojí i vrcholně barokní klášter sv. Floriana, nejstarší město celého Rakouska Enns a vorařské městečko Grein. Krásu Podunají lze navíc od roku 2010 objevovat nejen na kole, ale i pěšky. Dunajská turistická stezka spojující Pasov a Grein měří 450 kma vine se po obou březích veletoku.

Od průmyslu ke kultuře 

Jedním z největších lákadel na Dunajské cyklostezce je hlavní město Horního Rakouska Linec (Linz). Místo, kde žije téměř dvě stě tisíc obyvatel, se v roce 2009 stalo hlavním kulturním městem Evropy. Průmysl, který byl v minulosti jediným zdejším tahounem, se tak propojuje s kulturou, architekturou a vědou. S moderní tvorbou se lze seznámit v Muzeu umění Lentos a ve Veřejném kulturním domě Rakouska OK. Svět techniky a přírody odhaluje zámecké muzeum a Ars Electronica Center. Toto muzeum budoucnosti bylo otevřeno v roce 1996 a jeho průvodkyně Renata Aigner prozrazuje: „Podnětem k založení byl stejnojmenný festival elektronického umění, který se v Linci každoročně koná.

Lidské oko v e-mailu

V roce 2009 bylo netradiční Ars Electronica Center za dvacet milionů eur podstatně rozšířeno. Na ploše 3 000 m2 (přičemž část nově vybudovaných expozic se nachází pod hladinou Dunaje) si lze „zabádat“ ve čtyřech laboratořích. BrainLab poskytne pohled do anatomie lidského těla – můžete si třeba nechat poslat e-mailem sítnici svého oka. BioLab slouží k výzkumu mikrokosmu a genetických technologií. Ve FabLabu si zase vytvoříte svůj vlastní umělecký 3D objekt. A laboratoř RoboLab prezentuje využití robotů, ať se jedná o hračky, pomocníky v domácnosti, nebo nejvyspělejší technologie v oblasti protéz.

Jedinečný zážitek na vás čeká také v místnosti nazvané Deep Space. „Promítáme na velké plátno i podlahu a s pomocí 3D brýlí si lidé mohou trojrozměrně prohlédnout vesmír nebo si sjet prudkou sjezdovku,“ přibližuje průvodkyně. Unikátní muzeum si můžete projít sami nebo při organizovaných prohlídkách, které jsou možné i v češtině.

A také skvosty Šumavy…

Dalším místem jako dělaným pro cyklisty je příhraniční oblast Šumavy. Dobrý výchozí bod pro cyklotoulky představuje městečko Aigen, od něhož budete mít jen kousek k premonstrátskému klášteru Schlägl (Drkolná). Byl založen na začátku 13. století, uchovává cennou novobarokní knihovnu, kryptu, klenotnici a také rozsáhlou sbírku obrazů a dodnes je tak duchovním a kulturním centrem oblasti. Klášter zaměstnává kolem dvou set lidí a už více než čtyři sta let vaří pivo.

Nedaleko Aigenu vede cyklostezka kolem Schwarzenberského plavebního kanálu, který na konci 18. století vytvořil Joseph Rosenauer, lesní inženýr ve službách knížete Schwarzenberga. Celé dílo měří 44 km a bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů na české straně hranice k řece Grosse Mühl, odkud putovalo po Dunaji až do císařského hlavního města. V letech 1793–1891 tak bylo do Vídně splaveno téměř osm milionů metrů krychlových dřeva.

  • Zdroj fotografií

    archiv autorky, propagační materiály


Další články v sekci