Hormonální antikoncepce: Druhá tvář pilulky svobody
Nová studie potvrzuje to, co spousta žen tuší už roky: Antikoncepční pilulka má špatný vliv na kvalitu života a zdraví žen
Skutečnost, že se ženy potýkají s vedlejšími účinky perorální antikoncepce, nyní potvrdila nová studie. Zdravé ženy hlásily po tříměsíčním užívání běžné kontracepční pilulky snížení kvality života, nálad a fyzického zdraví. Zároveň se však nepotvrdilo, že by hormonální antikoncepce vyvolávala deprese.
Tři měsíce pod dohledem
„Přestože antikoncepční pilulky užívá po celém světě odhadem sto milionů žen, víme toho o jejich účincích na zdraví překvapivě málo,“ uvedla vedoucí výzkumu Angelica Lindén Hirschbergová ze švédského Karolinska Institutet. „Vědecká základna je zkrátka velmi omezená, pokud jde o účinek antikoncepčních pilulek na kvalitu života a deprese,“ dodala.
Hirschbergová a její tým se to rozhodli napravit: Shromáždili 340 zdravých žen ve věku od 18 do 35 let a po dobu tří měsíců jim podávali buď pilulky s placebem, nebo antikoncepční pilulky obsahující vysoce účinný estrogen ethinylestradiol a gestagen levonorgestrel (viz Těhotenství „naoko“).
Tablety obsahující obě zmíněné látky patří mezi nejobvyklejší kombinované perorální antikoncepční pilulky na světě, protože jsou nejméně spojovány s rizikem vzniku krevních sraženin. Lékaři je předepisují pod názvy jako například Levlen, Microgynon, Portia či Alesse.
Méně kontroly i energie
Studie je dvojitě slepá, což znamená, že žádný z výzkumníků podávající pilulky ani ženy, které je užívaly, netušili, jestli se jedná o placebo, nebo ne.
Účastnice výzkumu nejprve prošly komplexní zdravotní prohlídkou, včetně zaznamenání jejich hmotnosti, výšky a krevního tlaku. Ženy rovněž vyplnily dva dotazníky týkající se obecného zdraví a depresivních příznaků. Po třech měsících polykání pilulek byly dobrovolnice podrobeny stejným vyšetřením, aby mohli výzkumníci porovnat výsledky.
Ukázalo se, že ženy, které užívaly skutečné antikoncepční pilulky, vnímaly kvalitu svého života jako značně sníženou oproti dobrovolnicím polykajícím placebo. Toto tvrzení se týkalo obecné kvality života a některých aspektů zdraví, jako je například sebeovládání a úroveň energie. Podstatné zvýšení depresivních příznaků vědci nezaznamenali.
Je to jen začátek
Studie je jen prvním krokem k dalšímu měření vedlejších účinků antikoncepčních pilulek. Jak samotní výzkumníci upozorňují, zjištěné změny jsou relativně malé, takže jim zatím nemůžeme přičítat příliš velkou váhu. Výsledky lze navíc aplikovat jen na pilulky obsahující ethinylestradiol a levonorgestrel. Studie také pozorovala ženy pouze po tři měsíce. Získat přesnější povědomí o tom, jak antikoncepční pilulky ovlivňují ženský život, však bude vyžadovat mnohem delší sledování.
„V některých případech může být příčinou negativních výsledků nedodržování pravidel vázaných na užívání antikoncepčních pilulek a jejich nepravidelné užívání,“ domnívá se Niklas Zethraeus, jeden ze členů výzkumného týmu, a dodává: „Možnost snížení kvality života by však měly případné uživatelky brát na vědomí, když si budou nechávat antikoncepční pilulky předepisovat, nebo když se budou rozhodovat, kterou metodu kontracepce zvolit.“
Zdá se, že s dalšími nedávno zveřejněnými výzkumy, které nám poskytují nové informace o tom, proč může být menstruace tak bolestivá a těžká, vědci konečně začínají brát ženské reprodukční zdraví a vedlejší účinky kontraceptiv vážně. Začínají se také objevovat novinky v oblasti mužské antikoncepce – vědci dělají pokroky s hormonální kontracepční injekcí pro muže i s vratným bezkondomovým gelem, který blokuje sperma.
TIP: O krok blíž mužské antikoncepci: Nová technika má za sebou úspěšné testy
Než dokážeme přesněji identifikovat, jaký dopad na ženy pilulka skutečně má, bude potřeba ještě hodně dalšího výzkumu. Už tyto první výsledky však mohou pomoci mnoha ženám, které se potýkají s vedlejšími účinky antikoncepčních pilulek.
Těhotenství „naoko“
Tím, že žena užívá antikoncepci s hormony, vlastně napodobuje hormonální stav podobný těhotenství. Hormony působí nejen ve vaječnících, vejcovodech a děloze, ale také v mozku, který „se domnívá“, že je žena těhotná. Kombinované hormonální antikoncepční pilulky obsahují dva hormony – estrogen a gestagen. Estrogen se stará o stabilní, asi 28denní cyklus, a také o to, aby nedocházelo ke krvácení v průběhu menstruačního cyklu. Gestagen funguje jako kontraceptivum, zabraňuje dozrávání vajíčka. Díky němu se také zahušťuje hlen v děložním hrdle, takže spermie nemají šanci jím proniknout.
Hormonální antikoncepce byla vyvinuta ve Spojených státech a na trhu je od šedesátých let minulého století. První zástupce pilulek s názvem Enovid obsahoval oproti dnešním tabletkám vyšší dávky hormonů, což s sebou neslo i větší množství nežádoucích účinků.